Sel Felaketini Engelleyen Çelik Moloz Bariyeri - Maccaferri
Rize’de Çelik Moloz Bariyeri Uygulaması Tekno Maccaferri
Rize’de Çelik Moloz Bariyeri Uygulaması
Ekim 19, 2017
MacRes Donatılı Toprak Duvar Sistemi
MacRes Toprakarme Duvarın Avantajları
Kasım 21, 2017

Sel Felaketini Engelleyen Çelik Moloz Bariyeri

Sel Felaketini Engelleyen Çelik Moloz Bariyeri Tekno Maccaferri

Sel Felaketini Engelleyen Çelik Moloz Bariyeri

Sel Felaketlerinin Önüne Geçen Türkiye'nin İlk Uygulaması Çelik Moloz Bariyeri

Maccaferri Türkiye’de bir ilke imza atarak, özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde meydana gelerek, önemli can ve mal kayıplarına sebep olan çeşitli büyüklüklerdeki toprak hareketlerinin önüne geçmesi planlanan “Çelik Moloz Bariyeri”, uygulamasını hayata geçirdi.  Hem dere yataklarından gelen katı malzemenin yakalanmasını sağlayan, hem de yatak eğimini azaltarak meydana gelebilecek toprak hareketlerini önleyen “Çelik Moloz Bariyeri”, moloz hareketleri sonucunda yerleşim yerlerinde oluşabilecek sel ve heyelan riskini en aza indirgiyor.

DSİ 22. Bölge Müdürlüğü ve Maccaferri Türkiye’de bir ilke imza atarak. Rize’de Çelik Moloz Bariyeri uygulaması montajını tamamlayarak hizmete açtı. Özellikle sel felaketlerinin çok fazla yaşandığı Güneysu ilçesinde kurulan “Çelik Moloz Bariyeri”, yan derelerden gelebilecek tortuları ve sığ heyelan malzemelerini tuzaklamak için kullanılıyor. Çelik tel ağlar, esnek halkalar ve taşıyıcı halatlarından oluşan bu uygulama sayesinde kaya, ağaç ve toprak gibi malzemeler yakalanarak, ana dere yatağı kesitlerinin daraltması ve sanat yapılarının tıkanmasını engelleyerek, taşkın riski azaltılıyor. Çelik Moloz Bariyerleri ile akarsu havzaları ve sel yatakları üzerinde bulunan kara yolları ve demir yollarının da sel ve heyelandan korunması hedefleniyor.

Maccaferri tarafından hayata geçirilen ve moloz akışlarına karşı dere yataklarında inşa edilen Çelik Moloz Bariyerleri, en son teknolojinin kullanıldığı pratik, esnek ve ekonomik bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Türkiye inşaat ve alt yapı sektörünü “Çevre Dostu Mühendislik Çözümleri” ile tanıştıran Maccaferri, DSİ 22. Bölge Müdürlüğü çalışanlarına ‘Çelik Moloz Bariyeri’ ürünü ile ilgili eğitim düzenleyerek, taşkın korumanın önemi ile bu alanda kullanılan yeni teknolojiler ve çözümler hakkında da bilgiler verdi.

Sel Felaketini Engelleyen Çelik Moloz Bariyeri Tekno Maccaferri

Konu hakkında bir açıklama yapan DSİ 22. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, “Doğu Karadeniz bölgesi ülkemizde en çok yağış alan bölgelerimizden biri. Bu yağışlar maalesef zaman zaman su baskınlarına ve heyelanlara neden olmaktadır. DSİ olarak bu taşkın risklerini azaltmak ve halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla Türkiye’de ilk olarak geçirgen bent uygulamasını hayata geçirmiştik. Şimdi ise yine ülkemizde ilk kez uygulanan çelik moloz bariyeri projemizin montajını tamamlayarak hizmete açtık. Bu projede amacımız rusubi malzemeleri kontrol altına almaktır. Projemizin taşkın risklerini azaltma konusunda faydalı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Maccaferri, DSİ’ler tarafından uygulaması giderek yaygınlaşması planlanan Çelik Moloz Bariyeri Uygulaması ile birlikte vermiş olduğu eğitimlere de devam etmeyi hedefliyor.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.