Zemin Güçlendirme - Maccaferri

 Zemin Güçlendirme

zemin güçlendirme

Yumuşak veya stabil olmayan bir zeminde bir inşaat yapıldığında, çökme ihtimali vardır. Madenlerdeki boşalmalar gibi insan eliyle oluşturulmuş etkilerin yanı sıra oturma, obruklar ve çözüm özelliklerinin neden olduğu jeolojik etkiler bunlara dahildir.

Temel Platformlarının Değeri: Farklı oturma, yükün zeminde dağılması için temel platformu yapısı ile kontrol edilebilir. Ekstrem durumlarda, bu platform kazıkların üzerinde de desteklenebilir (Örneğin; alt yapıları destekleyen yol dolgularında). Orijinal zeminde fazla yükte büyük artışlar meydana geldiğinde farklı oturma veya çökme ihtimali mevcuttur. Madencilik çalışmalarında, istiflenen malzemeler veya yığın liçi pedleri zemine çok fazla yükleme yapar. Temel güçlendirme farklı oturmanın azaltılmasına yardımcı olur.

Yükün Dağılması: Bu platformun performansı, 1350kN/m’ye kadar mukavemeti olan Paralink® ürünümüz gibi yüksek mukavemetli geosentetik geogridler kullanılarak iyileştirilebilir. Bu gridler, dikey olarak aşağı yönde zemine doğru veya kazıklara doğru uygulanan yükleri absorbe eder, dağıtır, yayar veya yok eder. Ayrıca, yüksek mukavemetli geosentetik, toprağın “kabartma” veya “sürme” için kapasitesini arttırarak kazık aralığının arttırılmasına olanak sağlayabilir.

Maccaferri Geosentetik Çözümleri: Geogridler ve geotekstiller, genellikle madenciliğin neden olduğu çökmelerin oluşturması beklenen veya doğal boşlukların ve eriyik unsurların görülebileceği alanlarda kullanılır. Geosentetik, alttaki zeminin çökmesi durumunda geogrid veya geotekstil bu boşluğa yayılacak ve yukarıdaki zemini destekleyecek şekilde, endişe duyulan alana yerleştirilir. Paralink® 30 yıldan uzun süredir bu güçlendirme uygulamaları için kullanılmaktadır. Kısa-orta vadeli uygulamalarda, MacTex® W örgülü geosentetikler de faydalıdır.

Yer Altı Suyu Sorunlarına Çözümler: Bir platformun veya yol dolgusunun altında bulunan nem yüklü zemin de, oturma sorunlarına neden olabilir. Topraktaki gözenek suyu yayıldıkça, oturma meydana gelir. Geosentetikler, farklı teknik özelliklere sahip temel malzemeleri ayrılarak veya toprak takviyesini hızlandırarak burada da yardımcı olabilir. Toprağın derinine dikey şekilde yerleştirilen MacDrain® drenaj geokompozit şeritleri, bütünleşme sürecini hızlandırarak doymuş kohezif temel yapılarının drenajı için de kullanılabilir. Bunun, depremler ensasında sıvılaşmayı azaltmada başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Sadece Bir Ürün Tedarikçisinden Daha Fazlası: Çözümler anlaşılır gibi görünmesine rağmen, iyi mühendislik önemlidir. Bu tür girişimlerin tasarımında sadece bir ürün tedarikçisi veya distribütör olmak değil, geosentetiklerin performansı konusunda derinlemesine bilgi ve deneyim sahibi olmak gereklidir. Bu çözümlerin üreticisi, tasarımcısı ve tedarikçisi olarak,müşterinin teknik ihtiyaçlarını anlamak ve yerine getirmek üzere çözümü, tasarımı ve ürünü optimize ediyoruz. Ürünlerin kombinasyonu ve tüm sistemin performansı büyük öneme sahiptir.

Zemin Güçlendirme Çözümlerimiz

Zemin Güçlendirme Fiyatları ve Detay İçin İletişime Geçin

  Daha fazla bilgi için

  Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.  Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

  E-bültenimize kaydolun!

  En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


  E-Bültene kaydolmak istiyorum.