Çöpler Altın Madeninde Maccaferri İmzası - Maccaferri
Çözümlerimiz Madenlerinizi Daha Güvenli ve Verimli Yapar
Şubat 27, 2017
Artvin Barajı Terramesh Sistem Duvar Uygulaması
Artvin Barajı Terramesh Sistem Duvar Uygulaması
Mayıs 2, 2017

Çöpler Altın Madeni’nde Maccaferri İmzası

Çöpler Altın Madeni’nde Maccaferri İmzası

Türkiye’nin İkinci Büyük Altın Madeni Olan Çöpler Altın Madeni’nde Maccaferri İmzası
Erzincan ilinin İliç ilçesi Çöpler Köyünde bulunan ve Türkiye’nin Kışladağ’dan sonra, 8 Milyon ons kaynak (rezervler dahil) değeri ile ikinci büyük altın madeni olan Çöpler Altın Madeni İstinat Duvarı Uygulaması, Maccaferri tarafından gerçekleştirildi. İşletmesi, Anagold Madencilik tarafından yapılan Çöpler Altın Madeni’nde yıllık ortalama 6,2-6,5 ton altın elde ediliyor.

Türkiye altın üretiminin ortalama %20’sini karşılayan Çöpler Altın Madeni üretim alanına, Maccaferri tarafından biri 20 metre (öğütücü duvarı) diğeri ise 14 metre (kırıcı duvarı) yüksekliğinde istinat duvarı uygulaması gerçekleştirildi. Maden sahalarında standart olarak kullanılan betonarme sistemlerin rijit sistemler olması, meydana gelen yüksek boyuttaki sarsıntılarda betonarme yapılarda çatlamaların oluşması ve deprem bölgesi olmasından kaynaklı aşırı büyük kesitlerle ekonomik olmayan çözümler üretilmesi sebebiyle Maccaferri tarafından gerçekleştirilen istinat duvarı uygulamasında, Paralink geogrid ile güçlendirilmiş Terramesh sistem kullanıldı.

Çöpler Altın Madeni’nde Tekno Maccaferri İmzası

Değişen çevre şartlarına uyum sağlayamayan beton yapıların yerini alarak, çevreye uyumlu ve esnek bir yapı oluşmasını sağlayan geogrid ile güçlendirilmiş Terramesh sistem İstinat Duvarı uygulaması, sismik kuvvetler ile sürekli karşılaşılabilecek olan bu bölgede esnek ve sağlam bir yapı oluşturmuştur.

Maccaferri tasarım ekibi tarafından, Macstar – W yazılım programı kullanılarak yapılan çok detaylı statik ve sismik analizler ile Çöpler Altın Madeni öğütücü ve kırıcı duvarlarına ait içsel stabilite, devrilme, kayma ve genel stabilite hesaplamaları, kazı miktarını da minimumda tutacak şekilde yapılarak en ekonomik tasarım belirlenmiş ve başarılı bir projelendirme sürecinin ardından 4 ay gibi kısa bir sürede İstinat Duvarı imalatı tamamlanmıştır.

Toplamda 4 bin 685 metrekare yüzey alanına sahip uygulamada, dolgu malzemesi olarak maksimum dane boyutu 76 mm olan ve yapısal dolgu tabir edilen kırmataş malzemesi kullanılmış olup, 25 -33 cm tabaka kalınlıklarında serilip sıkıştırılmıştır.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.