Prekast Betonarme Panelli Toprakarme İstinat Duvarları - Maccaferri

 Prekast Betonarme Panelli Toprakarme İstinat Duvarları

Toprakarme Duvar Yapısı

Donatılı zemin duvar (toprakarme) sistemi, günümüzde sıkça kullanılan, klasik istinat yapılarına (betonarme, kagir duvar) göre ekonomik ve hızlı imal edilen bir istinat yapısıdır.

Düşük maliyetli çözümler. Donatılı zemin duvarlar

Donatılı zemin duvarların, Toprakarme duvar avantajları nelerdir?

 • Yüksek yük taşıma kapasitesi,
 • Dayanıklılık, uygulama basitliği ve hızı sayesinde büyük bir alandaki imalat için genel maliyette verimlilik,
 • Yerleşim gereksinimlerini karşılama esnekliği,
 • İşçilik ve montaj kolaylığı,
 • Çeşitli mimari içeriği estetik (farklı yüzey desenleri) olarak uygulama kolaylığı sağlar.

Donatılı zemin duvar sistemi, dolgu içinde oluşan çekme gerilmelerini, sürtünme ile karşılayan donatı elemanlarının (şeritler), yükü zemine iletmeleri prensibine dayanmaktadır. Donatılı zemin duvar sistemi üç ana elemandan oluşmaktadır:

 1. Dolgu malzemesi
 2. Sürtünme donatıları
 3. Prekast yüzey panelleri

Donatılı zemin duvarların (toprakarme duvarların) çalışma prensibi nasıldır?

Sistemde kullanılacak dolgu malzemesinin granüler olması tercih edilmektedir. Dolgu ile donatılar arasında oluşan sürtünmenin maksimum ölçüde sağlanabilmesi için, içsel sürtünme açısı yüksek dolgular kullanılması, duvarın maliyetlerini düşürmektedir. Sürtünme donatıları metal ya da polimer esaslı, yüzeyleri sürtünmeyi artırmak için pürüzlü olmalıdır. Preksat yüzey panelleri, estetik bir görünüş sağlamak amacıyla, şeritlerin ön yüzde tutturulduğu ve dolgunun akmasını önleyen, yapısal olarak taşıyıcı özelliği bulunmayan kaplama elemanlarıdır. MacRes adını verdiğimiz, sürtünme donatısı olarak polimer şeritlerin kullanıldığı donatılı toprak duvar sistemini kullanmaktadır.

Donatılı zemin duvarları (toprakarme duvarların) uygulama alanları

 • Karayolu yapıları
 • Demiryolu yapıları
 • Hidrolik yapılar
 • Maden yapıları

Paraweb® ve ek kullanılanlar nelerdir? Paraweb® donatı şeritleri, en uzun süreli dayanıklılığı ve en iyi korumayı sağlayan, polietilen bir kılıfla kaplı öbek halinde bulunan yüksek mukavemetli polyester iplik liflerden oluşmaktadır. Farklı mukavemetlere sahip Paraweb® malzemeler kullanılarak özellikle agresif dolgularda en uygun tasarım ile montaj süresi azaltılarak uygulanır.

Düşük maliyetli mühendislik çözümler. Bu sistem, büyük yüklere maruz kalan veya mimari gereksinimlerin, duvar cephesi üzerinde belirli bir estetik görünüşü gerektirdiği dikey duvarlar için idealdir. İstinat yapıları için yenilikçi ürünler ile yeni çözümlerin geliştirilmesi, Maccaferri’nin ana araştırma alanlarından biridir.
Dar kentsal alan ve madenlerde inşaa etmek. Güçlendirilmiş zemin yapılarını dik beton panel ile inşa etmek gerektiğinde, kentsel alan projelerinde ya da güçlendirilmiş zemin şevi için yeterli alan olmadığında, çözüm MacRES®’dir. Ayrıca MacRES®, madenlerde ağır yükleri destekleyen kırıcı ve silo duvarlarının inşasında da kullanılmaktadır.
ParaWeb® ve ek kullanılanlar. ParaWeb® donatılı şeritleri, en uzun süreli dayanıklılığı ve en iyi korumayı sağlayan, polietilen bir kılıfla kaplı, öbek halinde bulunan yüksek mukavemetli polyester iplik liflerinden oluşmaktadır. Farklı mukavemetlere sahip Paraweb’ler kullanılarak, özellikle agresif dolgularda en uygun tasarım, montaj süresi azaltılarak gerçekleştirilir.
Estetik amaçlı kullanım. Dünyanın her yerinde kullanılan MacRES® donatılı dik beton panel duvar sisteminin, farklı estetik kaygılara uygun çok çeşitli yüzey doku seçenekleri mevcuttur.

Toprakarme Yapımında Kullanılan Ürünler

Toprakarme İstinat Duvarları Hakkında Bilgi Alın

  Daha fazla bilgi için

  Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.  Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

  E-bültenimize kaydolun!

  En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


  E-Bültene kaydolmak istiyorum.