Çığ Riskinden Koruma - Maccaferri

 Çığ Riskinden Koruma

Çığ riskine karşı önlemler. Dağlık alanlarda bulunan yerleşim bölgeleri genellikle çığ riskine maruz kalmaktadır. Bu tür risklerin söz konusu olduğu bölgelerde hayatın sürdürülebilmesi ve yerleşim bölgelerinin güvenliğinin sağlanabilmesi amacıyla kompleks koruma sistemleri ile risk faktörünün azaltılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Çığ riskinin artışı. Diğer taraftan bazı alanların ormansızlaştırılması ve turistik yapıların inşa edilmesi, doğal bariyerlerin azalmasına yol açarak, kar dengesinin bozulmasına sebep olduğu gibi; karayolları, demiryolları ve yerleşim bölgelerinde gerekli olan güvenlik faktörü garantisini düşürmektedir.

Kar bariyerleri, bu riski ciddi anlamda azaltır.

Kaynağı durdurarak çığ riskini azaltmak. Kar bariyerlerinin ağ yapıları, potansiyel çığ kopma bölgesinde kar katmanını dengelemek ve çığın kopma bölgesinde kar katmanını dengelemek ve çığın tetiklenmesini önlemek için tasarlanmıştır. Kar katmanı, bariyer ağları tarafından emilen ve bariyer postlarına bağlı bulunan ankrajlara iletilen bir yük ortaya çıkarır. Şev uzanımına paralel olarak yerleştirilen kar bariyeri sistemlerinin esnek yapısı, gelen kar yüklerinin sönümlenmesine neden olur. Kar yükü kaynaklı gerilmeler, şev eğimine, kritik kar tabakası kalınlığına, çevresel etkenlere ve şev yüzeri açıklığına bağlıdır.

Birçok hattın korunması için potansiyel gereklilikler. Kar bariyeri, kar katmanının potansiyel ayrışma yüzeyine göre konumlandırılmalıdır. Şev yüzeyinin alt ve üst yamaç profillerindeki, potansiyel kritik kayma noktalarına göre birkaç sıra bariyer imalatı söz konusu olabilir. Bu durum, kritik kütle kayma çatlaklarının ilerlemesini ve ortaya çıkan kar kütlesi hareketini sınırlar.

Çığ Riskinden Korunmak İçin Ürünler

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.