Boyuna Yapılar - Maccaferri

 Boyuna Yapılar

Boyuna yapıların amacı. Boyuna yapılar terimi, nehir akışına paralel olan yapıları tanımlamak için kullanılır. Bu yapılar sıklıkla mevcut doğal seddeler üzerine inşaa edilir ve genellikle uzun bir hat boyunca devam ederler. Farklı amaçlar için de kullanılırlar ve bunlar;

– Erozyon kontrolü
– Menderesli akış kontrolü
– Normal akış kanalının sınırlanması
– Taşkın korumasıdır

Su hatlarında doğal etkileri önleme. Islah edilmiş su hatları, erozyonun yol açtığı toprak kaybını azaltsa da, güçlü akımlar söz konusu olduğunda nehir kıyıları erozyona maruz kalıp stabilitesini yitirebilir. Bu nedenle; sunulan nehir kıyısı koruma çözümlerinin, beklenen su akımının oluşturduğu gerilmeleri karşılayabilecek kapasitede olduğundan emin olunmalıdır.

Dik Kıyı Setleri: Ağırlık Yapıları ile Koruma

Dik kıyı setleri ile erozyona karşı koruma. Kıyı yapıları stabilizasyonunda kullanılacak istinat yapıları kıyı ve suyolu arasındaki doğal filtrasyonu ve akışı engellemeyecek şekilde olmalıdır. Ayrıca normalde doymuş olan veya öngörülemeyen alt tabaka ve setlerin mevcut olması, esnek yapıların uygulanmasını bir gereklilik haline getirmektedir. Yapısal bütünlüklerini kaybetmeden oturma farklılıklarına dayanıklı olmalıdırlar. Gabion yapılar, esneklikleri, taş doldurma sayesinde doğal drenaj kapasiteleri ve yüksek yapısal mukavetleri açısından ideal çözümlerdir. Maccaferri gabionları, bir çinko/alüminyyum alaşımı ile galvanize edilen uzun süreli yüksek dayanım sağlayan çelik tellerden imal edilir ve polimerik kaplamalarda yapılabilir. Bütün bu kaplama çeşitleri uluslararası standartlarla uyumludur.

Sığ Kıyı Setleri: Kıyı Koruma

Erozyona karşı kıyı koruma. Genel stabiliteyi etkilemeyen bir erozyon süreci şevde düzensizlik yarattığında, kıyı setleri ile erozyon etkileri ortadan kaldırılır. Bu tip bir koruma olmadığında, stabil olmama durumuna gelene kadar şevde aşınmalar ve dikleşmeler meydana gelebilir.

İhtiyacınız doğrultusunda en uygun çözümleri sunuyoruz. Geosentetiklerin (MacMat® geomat serisi) ve biyoçözünebilir (BioMac® serisi) geliştirilmesiyle birlikte, erozyon riskine uygun çözüm önerileri çok çeşitlenmiştir.

Maccaferri doğal mühendislik çözümleri. En uygun kanal kaplama tipinin seçiminde; mevcut kanal malzemesinin özellikleri ve kullanılacak kaplamanın işletme bakım masrafları da göz önünde bulundurulmalıdır. Hem rijit hem de rijit olmayan malzemelerin özellikleri dikkate alınarak, biyomühendislik kriterleri çerçevesinde doğa ile uyumlu kıyı koruma çözümleri şeçilmelidir.

Çok amaçlı teknik dizayn yazılımı. Mühendislerimiz; kıyı koruma, enine ve boyuna yapıları dizayn ederken Mac.R.A. 1 ve Mac.R.A. 2 yazılımı kullanmaktadırlar. Mac.R.A. 1 şev koruma yazılımı, hem su akışı, hem de dalga hareketi açısından su yollarındaki enine kesitlerin stabilite analizini gerçekleştiren hızlı ve etkin bir araç sunar. Mac.R.A. 2 tersip bentleri yazılımı, gabion su bentlerinin hidrolik ve statik analizini yapmak için geliştirilmiştir.

Ürünler

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.