Kıyı Koruma & Dere Islahı Çalışmaları - Maccaferri

 Kıyı Koruma & Dere Islahı Çalışmaları

Gabionlar ve Geosentetikler: Bu çözümler arasında geleneksel olarak gabion ve şilte gabionlar bulunuyordu. Özel olarak tasarlanmış geosentetiklerin geliştirilmesinden beri, kıyı ve dere kontrol çalışmaları için sunulan çözüm portföyümüzü genişlettik genişleterek, müşterilerimiz için çözümleri optimize etmemize olanak sağlayan makul derecelendirilmiş müdahaleler arasından seçim yapıyoruz.
Maccaferri ’nin sorun çözme Uzmanlığı: 30 yılı aşkın bir süredir elde ettiğimiz deneyimle, hidrolik çalışmalardaki mühendislik sorunlarının çözülmesinde ve kıyıların korunmasında uzmanlaştık. Suyun toprağın üzerinde ve toprakla bağlantılı yapılarda hareketinin etkisi ile kendini gösteren bu sorunların etkilerini; çözümlerimizle en aza indiriyor veya önlüyoruz.
Ürünlerden ve Bilgiden Alınan Güç: Ürün kombinasyonlarından oluşan çözümler sunmak için sahip olduğumuz bilgi ve beceriler mühendislerimize güç veriyoruz. Mühendislerimiz de bu güce dayanarak yeni çözümlerin arayışında uluslararası danışmanlara, büyük inşaat şirketlerine ve karar alıcılara özel tavsiyeler sunabiliyorlar.
Ismarlama Çözümler: Gerektiğinde, projeler için ısmarlama çözümler oluşturmak için gerekli mühendislik ve üretim teknolojilerine sahibiz.
Yeşil Alternatifler: “Daha yeşil” erozyon koruması sağlamak amacıyla kıyı su yolları, dere çalışmaları ve havuzlar gibi yapılar için, toprak biyomühendislik teknikleri ve geleneksel malzemeler ile birlikte doğal malzemelerin ve bitkilerin kullanılmasında da deneyime sahibiz.

Farklı Sorunlar İçin Farklı Ürünler: Çeşitli çözümlerde ürün portföyleri kullanılır:
Derelerin Islah Edilmesi: Dere ve nehir ıslahı, çapraz yapılar (Tersip bendleri ve şüt yapıları); dere seti koruması ve dere mahmuzları dere akıntısının neden olduğu erozyonu azaltır. Bu çözümler genellikle, tarım için su tedarik sistemleri ve sulama kanalları sağlayarak halkın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılır. Şehir içindeki nehirler genellikle şilte gabion döşenmiş kanallarla tutulur, bu da erozyonu ve dere kenarındaki kayıpları sınırlandırır.
Erozyon Etkilerinin Sınırlandırılması: Erozyona karşı korumaya karşı sunduğumuz çözümler, su hareketinin neden olduğu erozyon etkilerini sınırlandırmak amacıyla; havuzlarda, barajlardaki taşma kanallarında ve madenlerde, köprü ayakları etrafında kullanılır.
İnsan Yapımı Su Kaynakları: Havuzlar, depolama gölleri ve göletler için sunduğumuz çözümlerimiz havuzlar, maden dinlendirme havuzları, kanallar, yavaşlatma havuzları ve depolama göllerinin yanı sıra golf alanları ve tarım alanları için sınırlama çalışmaları oluşturmak ve bunları tutmak için kullanılıyor.
Kıyı Koruması ve Onarımı: Kıyıları veya kıyılardaki yapıları koruyan çözümlerin yanı sıra hasarın ardından kıyıların onarılmasını veya yeniden kurulmasını sağlayan çözümler sunuyoruz. Örneğin, koruma için dalgakıranlar veya mahmuzlar ya da onarım çalışmaları için kumul rekonstrüksiyonu ve kayalık rehabilitasyonu.
Boru Hatların ve Kabloların Korunması: Su altı boru hatlarının ve kablolarının korunması için uzun yıllardır Sarmac® ve ACBM’ler kullanılıyor. Soğuk sularda Sarmac® esnekliğini korur ve daha yumuşak deforme edilebilir yapısı nedeniyle boru traversleri ile bağlantıları için idealdir.

Dere ıslahı ve taşkın koruma uygulamalarında Maccaferri ürünleriyle çözümler
– Kanal kaplamaları
– Kıyı korumaları
– Tersip bendi
– Dalgakıranlar / Mahmuzlar
Günümüzde bildiğimiz birçok kent ve şehir, eski zamanlardan kalan alanlar üzerinde genişlemiştir. Menderesler veya nehirlerdeki adalar her zaman, tarım için su ve verimli arazi mevcudiyeti avantajını kullanmak amacıyla insan yerleşimleri için ideal alanlar olmuşlardır. Bu sebeple yaşam alanlarımızın varlığını sürekli olarak iyileştirmeli ve korumalıyız. Nüfusun artması ve endüstrinin gelişmesiyle beraber ticaret ve sosyal alışveriş için iletişim yollarına
ihtiyaç duyulmuştur.
Günümüzde deniz seviyesinin altındaki alanlarda meydana gelecek taşkınlardan dolayı otoyolların, demir yollarının veya endüstriyel binaların korunması gerekmektedir. Ancak yapacağımız koruma yapılarının, doğal su yataklarını etkileyecek, çevreci mühendislik çözümleri olmasına özen gösterilmelidir.

Dere Islahı Çalışmalarının Dizaynı
Dere ıslahı ve taşkın önleme çalışmaları tasarımında yalnızca hangi malzemenin ne zaman ve hangi koşullarda kullanılacağının analizi yeterli olmayıp aynı zamanda doğayla uyumlu dizayn ve tasarımların yapının bütün haliyle değerlendirilmesi de en önemli faktörlerden biridir. Doğal dere yatağının durumu hem plan ve yüksekliği ile hem de doğal çeşitliliğin korunması ile karakterize edilmelidir. Bu durumda tasarım hipotezi ve teknik çözümler biyomühendislik ile ortak bir payda altında küresel bir yaklaşım felsefesi olarak ele alınmalıdır. Bu problemlerin çözümleri aranırken, teknik ve etik hataların olmasından kaçınarak, mühendis, biyolog, botanikçi ve mimarların ortak bir yaklaşım içinde olmaları gerekmektedir.
Çözüm:
– En hızlı şekilde gerekli stabiliteyi sağlamaktır.
– Dere ıslahı çalışmalarında yaratılan yeni ekosistemin olumlu bir evrimini (yeniden doğallaştırma) teşvik etmelidir.

Dere Islahı ve Kıyı Koruma Uygulamaları

Dere Islahı ve Kıyı Koruma İçin Formu Doldurun

  Daha fazla bilgi için

  Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.  Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

  E-bültenimize kaydolun!

  En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


  E-Bültene kaydolmak istiyorum.