Kanal Çalışmaları - Maccaferri

 Kanal Çalışmaları

Koruma hattına ne zaman ihtiyaç duyulur. Bir su hattının düzenlenme süreci, kesit düzenleme işlemi ile başlamaktadır. Bu işlem, üst yapılar arasında ya da altyapı kenarında akan nehir menderesini kontrol altına almaya yönelik olabilmektedir. Kanalların temiz suyu düzensiz bir yatak aracılığıyla taşıdıkları ya da tam tersi durumlarda, kanal kaplanarak (geomembran vb.) geçirimsiz hale gelmesi sağlanabilir.

Koruma hattına neden ihtiyaç duyulur. Kanalların uzun vadeli olarak performans gösterebilmesi için koruma hattı olarak set çekilmeli hatta gerekiyorsa kanal yatağı uygulanmalıdır. Kanal kaplama işleminin çeşitli faydaları vardır;

–Geomembran bentonit kil geokompozitiyle birlikte kullanıldığında sızıntı suyu kaybının azaltılması
–Nehir şev stabilitesinin sağlanması
–Nehir şevlerinin ve yataklarının erozyona karşı korunması
–Kıyı pürüzlülük değerinin önceden belirlenerek kanal akım kapasitesinin elde edilmesi

Maccaferri kanal çözümlerinin faydaları. Müşterilerimize sunduğumuz geniş kapsamlı kanal çözümleri, birçok hidrolik uygulamaları için uygundur. En uygun çözümün seçilmesinde, dikkat edilecek hususlar;

– Mukavemet ve stabilite
– Esneklik
– Ekonomik
– İhtiyaca göre geçirgenlik ya da sızdırmazlık
– Önceden belirlenen pürüzlülük
– Çevresel etki

Su akış hızını düşürmek erozyon riskini azaltır. Genel stabiliteyi etkilemeyen bir erozyon süreci şevde düzensizlik yarattığında, kanal kaplamaları ile erozyon etkileri ortadan kaldırılabilir.

Modern yeniliklerle beraber tecrübemizi biraraya getirdik. Hidrolik kontrol ve kanal yapılarında yıllardır deneyimimiz bulunmaktadır. Çözümlerimiz, geçmiş yıllara dayanan deneyimimize bağlı olup aynı zamanda çevre dostu kaplama ve biyomühendislik tekniklerde içermektedir.

İlk adımda projeyi anlamak. Mühendislerimiz önce müşterimizin problemini ve suyun nasıl kontrol altına alınabileceğini anlayarak başlarlar. Mac.R.A 1 ve 2 yazılım programlarımızla kanalın, boyuna ve enine yapısı dizayn edilir. Sistemlerimiz büyük oranda erozyon kontrolü sağlamaktadır. Seçilen bütün uygulamalarımız basit bir kurulumla beraber büyük oranda hidrolik erozyon kontrol sistemide sağlanmaktadır. Reno Mattress® (şilte gabion) ve gabionlar ile suni veya biyo çözünebilen erozyon koruma matları genellikle nehir kıyılarına ve gerektiğinde kanal yatağında uygulanarak kanalın işlevini yerine getirmesi sağlanır.

Kanal çalışmalarının gereklilik durumları. En uygun kanal kaplama tipinin seçiminde; mevcut kanal malzemesinin özellikleri ve kullanılacak kaplamanın işletme bakım masrafları da göz önünde bulundurulmalıdır. Hem rijit hem de rijit olmayan malzemelerin özellikleri dikkate alınarak, biyomühendislik kriterleri çerçevesinde doğa ile uyumlu kanal kaplamaları seçilmelidir. Kanalların temiz suyu düzensiz bir yatak aracılığıyla taşıdıkları ya da tam tersi durumlarda, kanal kaplanarak geçirimsiz hale gelmesi sağlanabilir.

Ürünler

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.