Karabük Yolunda Kaya Bulonu ve Diyagonal Halat Uygulaması
Savcıllı ges erozyon kontol uygukaması
Savcıllı GES Projesine Erozyon Kontrol
Ekim 6, 2017
Rize’de Çelik Moloz Bariyeri Uygulaması Tekno Maccaferri
Rize’de Çelik Moloz Bariyeri Uygulaması
Ekim 19, 2017

Karabük Yolunda Kaya Bulonu ve Diyagonal Halat Uygulaması

Karabük Kaya Bulonu ve Diyagonal Halat Uygulaması - Tekno Maccaferri

Karabük Yolunda Kaya Bulonu ve Diyagonal Halat Uygulaması

Karabük Eskipazar Yolunda Türkiye’de İlk Kez Uygulanan Çözüm! Kaya Bulonu ve Diyagonal Halat Uygulaması
Karabük – Eskipazar yolunda bulunan taş duvarların deformasyonu ile oluşan kaya taş düşmelerine karşı, otoyol güvenliğini sağlamak amacı ile Maccaferri tarafından Türkiye’de ilk defa projesi uygulanan Çelik Halatlı Kompozit Tel Ağ Sistemi (Macmat HS), Kaya Bulonu ve Diyagonal Halat Uygulaması gerçekleştirildi. Doğa ile uyumlu yenilikçi mühendislik çözümleri konusunda Türkiye’de birçok alt yapı projesine imza atan Maccaferri, İstanbul – Batı Karadeniz’in büyük bir bölümünün ulaşımını sağlayan Karabük – Eskipazar yolunda oluşan problemlere karşı çelik halatlı kompozit tel ağ sistemi (Macmat HS), Kaya Bulonu ve Diyagonal Halat Uygulaması ile çözüm sağladı.

Türkiye’de ilk kez uygulanan MacMat HS sistemi ile de şevlerin yüzeysel erozyonu engellenerek şev koruma uygulaması yapıldı.
Oluşabilecek risklere karşı, koruma amaçlı uygulama ihtiyaçları belirlendikten sonra, Maccaferri teknik ekibi tarafından yerinde incelemeler yapıldı. İncelemeler sonucu elde edilen veriler ışığında hesaplamalar ve projelendirme yapılarak, uygun kapasiteli malzemeler ile yüzeysel şev koruma uygulamaları belirlendi.

Karabük yolunda kaya bulonu ve diyagonal halat uygulaması

Maccaferri tarafından gerçekleştirilen zemin analizinin ardından uygulanan Macmat HS malzemesi, polimerik lifli yapısı nedeniyle ayrışmadan kaynaklanan ince malzemelerin yer değiştirmesini engelledi. Halatlarla örülmüş çelik kompozit malzeme ise kireç taşının kopmasıyla oluşturabileceği yüklere karşı dayanıklılık sağladı. Bu uygulamada ayrıca kullanılan Kaya Bulonlarının boyları her bir şev bölgesine göre ayrı ayrı yapılan analizlere göre belirlendi.

Maccaferri; otoyollar, demiryolları, havaalanları, maden sahaları ve endüstriyel altyapılar için gerekli istinat yapısı, kaya taş düşmelerine karşı koruma, kıyı koruma dere ıslahı, gabion, erozyon kontrolü uygulamaları gibi çözüm konuları ile farklı sektörlerde de faaliyetlerine devam ediyor. Başta müteahhit firmalar, kamu kurumları ve proje firmaları olmak üzere bütün müşteri ve kullanıcılara projelendirme aşamasından uygulama aşamasına kadar tüm süreç boyunca kaliteli, ekonomik, teknolojik ve uzun ömürlü anahtar teslimi çözümler sunuyor.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.