A4 Yapı Proje Müşavirlik A.Ş Röportajı - Maccaferri
Daha İyi Mühendislik Çözümleri İçin Yenilikçi ve Efektif Uygulamalar
Mayıs 18, 2016
Star Ege Rafineri Projesi
Mayıs 18, 2016

A4 Yapı Proje Müşavirlik A.Ş Röportajı

A4 Yapı Proje Müşavirlik A.Ş Röportajı

A4 Yapı Proje Müşavirlik A.Ş Firması İçin Gerçekleştirmiş Olduğumuz Bodrum/ Akyarlar Güvensoy Projesi ile İlgili Yönetim Kurulu Üyesi ve Firma Ortağı Şeref Topkaya’ dan Proje Hakkında Değerli Bilgiler Aldık.

Öncelikle, kendinizi ve firmanızı bize kısaca tanıtabilir misiniz?
İsmim Şeref Topkaya. İnşaat Yüksek Mühendisiyim. A4 YAPI PROJE MÜŞAVİRLİK A.Ş. firmasının ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesiyim. Firmamız ağırlıklı olarak villa, konut, hastane, otel gibi nitelikli yapı üretiminde yoğunlaşmıştır. Ben ve ortaklarım teknik kökenli olduğumuzdan iştigal alanımızda Yükleniciliğin yanı sıra proje ve müşavirlik hizmetini de vermekteyiz.

Taahhüdüz altında yapımı devam etmekte olan Güvensoy Villaları / Akyarlar projesi dışında, Türkiye’de halen sürmekte olan başka projeleriniz var mı? Sakıncası yoksa bu projeler hakkında da kısaca bilgi verebilir misiniz?
Şu anda yukarıda bahsettiğimiz Bodrum/Akyarlar Güvensoy Projesi dışında, Selnikel firmasının Ankara’da yapımı devam eden 24.000 m2 kapalı alanda kurulu fabrika ve idari binalarının danışmanlığını yürütüyoruz. Ayrıca, projesini tamamladığımız ve ruhsat işleri devam eden bir hastane işine önümüzdeki dönemde başlamayı planlıyoruz.

Maccaferri Firması ile tanışmanız nasıl gerçekleşti?
Maccaferri firması ile tanışmamız, meslektaşım ve okuldan abim olan İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Özçelik vasıtasıyla oldu.

Maccaferri tarafından projeniz kapsamında yapımı devam etmekte olan Terramesh Sistem İstinat Duvarı Uygulamasını tercih etmenizin sebebi konusunda bize kısaca bilgi verebilir misiniz?
Yükleniciliğini yaptığımız Bodrum/ Akyarlar Güvensoy projesinde çeşitli istinat duvar tiplerini değerlendirdikten sonra mühendislik hizmeti alabildiğimiz, şantiye sahamızda yer alan taş ve dolgu malzemesini kullanabildiğimiz, mimarımız Hayri Anamurluoğlu’ nun görsel tasarımıyla, bölgede çıkan kayrak taşını da kullanarak taşıyıcı olmasının yanı sıra estetik bir görünümü de olan Terramesh sistemi tercih ettik.

Terramesh Sistem İstinat Duvarı imalatı ile ilgili olarak proje aşamasından uygulama sürecinin sonuna kadar Maccaferri ile olan ilişkileriniz ve diyaloglarınız nasıl ilerledi? Bu süreçten memnun kaldınız mı? Kısaca açıklar mısınız?
Proje aşamasında arazimizin kısıtlayıcılarının ve mimarımızın estetik kaygılarına cevap verdiler. Uygulama sürecinde de tüm süreçleri paylaştık. İşbirliğimiz sonuna kadar aynı şekilde devam etti.

Bildiğimiz üzere şu anda sahanızda uygulama devam etmekte, ilerleyiş hızı ve çıkan sonuç karşısında doğru bir karar vermişiz diyor musunuz? Nedenlerini ve size ne gibi faydalar sağladığını açıklar mısınız?
Çıkan sonuç karşısında kesinlikle doğru karar vermişiz diyorum. Bizim arazimizin şartları dikkate alındığında ilerleyiş hızı da oldukça makul. İyi bir mühendislik hizmeti ve kaliteli bir sistem/ürün olarak sahamızda bulunan ve bölgeye has malzeme ile dolguyu ve görünen yüzeylerin finisyonunu yaptık. Ayrıca sistem bizim arazimizin zorladığı yerde esneklik imkanı vardı.

Maccaferri ile yapmış olduğunuz iş ortaklığı sonrası, Maccaferri’yi ve uygulamalarını referans olarak gösterebilir misiniz? Nedenleri kısaca açıklayabilir misiniz?
Kesinlikle evet. İşini iyi bilen, konusunda uzmanlaşmış, farklı taleplere cevap veren iyi bir firma.

Türk inşaat sektörünün de bir değerlendirmesini yapar mısınız?
İnşaat Endüstrisi Türkiye’nin dünya ile rekabet edebildiği iyi yetişmiş insan gücüne sahip güçlü bir sektördür. 2014 yılında seçimlerden dolayı büyüme oranlarında yavaşlama ihtimali olsa bile, mega projeleri ile Türk inşaat sektörü her zaman bölgesinin lideri olmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz başka hususlar var mı?
Maccaferri’ye çok teşekkür ediyorum. Herkesin yüzünü ağartan bir proje oldu.

A4 Yapı Proje Müşavirlik A.Ş
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.