Su Bendi, Menfez ve Enine Yapılar - Maccaferri

 Su Bendi, Menfez ve Enine Yapılar

Su Bendi, Menfez ve Enine Yapılar

Su bendi, menfez ve enine yapılar konusunda uzun yıllardır deneyim sahibiyiz. Sediment veya taş taşıyan yüksek enerjili su akımlarının kontrol altına alınmasında gabion tersip bendi ile şüt yapılar kullanılmaktadır. Gerektiğinde, enine tersip bentli düşü havuzları da tersip bendinin akış yerine yerleştirilir. Bu yapılar, stabil duruma ulaşılıncaya kadar akımın hidrolik profilini değiştirerek enerjisini ve kolloid malzemelerinin taşınmasını azaltır.
Maccaferri mühendisleri ve yazılım programları sizin için en uygun su bendi, menfez ve enine yapılar çözümleri bulur. Tersip bendinin cinsi ve şekli; su ve topoğrafyayla ilgili koşullara bağlıdır. Uzunlamasına ve enlemesine yapıların tasarlanmasında MAC.R.A. 1 ve MAC.R.A. 2 yazılımları kullanılmaktadır. Bu yazılımlar, tasarımcının hidrolik ile ilgili ön çalışmaları yaparak kıyı korunması ya da gereken enine tersip bendi gibi hususları değerlendirmesine imkan verir.

Köprü Ayakları İçin Su Bendi, Menfez ve Enine Yapılar

Erozyona karşı koruma çözümleri. Çapraz yapılar ayrıca, genellikle ayakları suyolundaki hidrolik koşulları kesintiye uğratan köprüler için de kullanılabilir. Ayakların etrafında meydana gelen anaforlar köprüde oyularak aşınmaya (erozyona) neden olabilir. Erozyona karşı koruma sistemlerimiz içerisinden müşterilerimize uygun uzun vadeli koruma çözümleri seçerek onlara yardımcı olmaktayız. Ayrıca, nehirdeki trafik veya çevreye verilen rahatsızlığı minimumda tutan montajı gerçekleştirmek için en iyi mekanizmanın seçilmesi konusunda da destek sağlamaktayız.

Menfezler ve nehir kavşakları İçin Su Bendi

Erozyon sorununu kontrol etmek. Suyolu içerisine yerleştirilen çapraz engeller değişen hidrolik koşullar nedeniyle erozyon sorunu yaratabilir. Bir nehir üzerine inşa edilmiş yeni bir yol genelde, nehrin doğal akışını insan yapımı bir boru veya kutu yapısı içerisinde sınırlandıran menfezleri içerir. Bu değişen hidrolik profiller nehir yatağındaki erozyon kuvvetlerinin odaklanmasına neden olmaktadır ve kontrol edilmesi gerekmektedir.

Barajlar İçin Su Bendi, Menfez ve Enine Yapılar

Bunlar özel çapraz yapılardır ve suyu toplamak için dizayn edilmişlerdir. Toplanmış suyun ve barajın durumunun iyi yönetilmesi büyük önem taşır. Hidrolik mühendislik bilgilerimizi kullanarak, barajın etrafındaki suyu kontrol etmek için tasarlanan, yönlendirme ve erozyona karşı koruyucu sistemler geliştirdik. İster taşma savağı, tepe noktası isterse de barajın yüzünde görülsün, barajların erozyona maruz kalmaları durumunda yardımcı olabiliriz. Müşterilerimize, çözümün doğrudan erozyon koruması veya daha detaylı hidrolik işler gerektirip gerektirmediğini tespit ederek bu risklerin üstesinden gelmelerinde yardımcı olabiliriz.

Su Bendi, Menfez ve Enine Yapılar İçin Gabion Tersip Bentleri

Farklı tiplerde tersip benleri. Gabion tersip bentleri, mansap yüzeyindeki merkez akış formuna göre üç tipte sınıflandırılmaktadır: dik tersip bentleri, basamaklı tersip bentleri, meyilli tersip bentleri. Tersip bentlerinin işlevi. Gabion tersip bentleri yapının aşınmaya ve sel durumlarında taşınan ağır yatak malzemelerine karşı dayanımı olduğu için, dağlık bölgelerde yoğun su akımlarının görüldüğü alanlarda ıslah çalışmaları için tavsiye edilir.

Su Bendi, Menfez ve Enine Yapılar İçin Gabion Mahmuz

Nehirler pek çok ülkede altyapının bir parçasıdır ve bu yüzden de gemi geçişine uygun olmaları gerekmektedir. Nehrin derinliğini gemi geçişine uygun sabit seviyede tutmak için boylamsal mahmuzlar kullanılabilir. Bu yapılar suyun akışını kanalın merkezine doğru yönlendirir ve suyun oyma tesirini gemi seyir kanalını açık tutmak için kullanır. Gabion boylamsal mahmuzlar genellikle silindir gabionlar veya çuval tipi gabionlar kullanılarak kurulur. Çapraz mahmuzlar genellikle nehir kanalı veya ırmak ağzına doğru çıkıntı yaparak, akışa müdahale edip akışı mahmuzların inşa edildiği nehir kenarlarından uzaklaştıran yapılardır. Gabion mahmuzlar genellikle yüksek hareket yükü altındaki suyollarının kenarında görülen erozyon için test edilmiş ve onaylanmış çözümlerdir. Gabion mahmuzlar yatak yükünün hareketinin tortu olarak birikmeye döndüğü noktalarda, nehir yatağı ve kıyılarındaki erozyona uğramış alanları iyileştirerek “hidrolik sakinlik” bölgeleri yaratır. Büyük nehirlerde nehir dalgakıranlar kullanılarak nehir suyunun nehrin kıyılarına uyguladığı kuvvet yönetilebilir. Nehir dalgakıranlarında da kıyı dalgakıranlarındakine benzer teknoloji ve yaklaşımlar kullanılmaktadır. Bu sadece yön saptırma/dalgakıran yapısının kendisi için değil, aynı zamanda müdahale edilen bölge altında suyun oyucu etkisinin önlenmesi için çok önemli olan, yapı için temel şilteleri için de geçerlidir.

Su Bendi, Menfez ve Enine Yapılar İçin Kullanılan Ürünler

Su Bendi, Menfez ve Enine Yapılar İle İlgili Bilgi Almak İçin İletişime Geçin

  Daha fazla bilgi için

  Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.  Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

  E-bültenimize kaydolun!

  En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


  E-Bültene kaydolmak istiyorum.