Gebze Orhangazi İzmir Otoyol Güvenliğini Sağladık
Haziran 2, 2016
Y.S.S Köprüsü’ne Özel İstinat Duvarı Uygulaması
Eylül 7, 2016

Benzeri Görülmemiş Şilte Gabion ve Geotekstil Uygulaması

Benzeri Görülmemiş Şilte Gabion ve Geotekstil Uygulaması

dunyada-benzeri-gorulmemis-silte-gabion-ve-geotekstil-uygulamasi-maccaferri
Maccaferri’den Dünyada Benzeri Görülmemiş Şilte Gabion ve Geotekstil Uygulaması

Türkmenistan’ın hızla artan yerli ve yabancı yolcu trafiğine cevap verebilmek için mevcut havaalanı tesislerinin yerine inşa edilen Aşkabat Uluslararası Havaalanı’nın drenaj kanallarında çok özel bir proje gerçekleştirildi. Maccaferri’nin Düzce’de faaliyet gösteren fabrikasından tedarik edilen şilte gabyon ve geotekstil ürünleri sayesinde, dünyada benzeri görülmemiş bir drenaj sistemi uygulamasına imza atıldı.

2013 yılında yapımına başlanan ve yaklaşık 150.000 m² kapalı alanıyla yılda 14 milyon yolcuyu ağırlaması hedeflenen Aşkabat Uluslararası Havaalanı Projesinde, drenaj kanallarının en doğru şekilde düzenlenebilmesi için dünyada bir ilke imza atılarak şilte gabion ve geotekstil ürünleri kullanıldı.

Maccaferri tarafından yapılan ekspertiz sonucunda kanalın yapılacağı alanda yer altı suyunun çıkması ve zeminin yalnızca ince kumdan oluşmasından dolayı, mevcut drenaj kanallarında erozyon riskinin olduğu tespit edildi. Gerek ekonomik gerekse teknik açıdan esnek sistemlerin kullanım gerekliliği olan projede Maccaferri ürünü olan Gabion Şilte tercih edildi. Şilte Gabion ürünü ile birlikte ince kum olan zeminin zaman içinde kanala karışmasını da engellemek amacıyla geotekstil malzeme kullanılarak kompozit bir sistem oluşturuldu ve Aşkabat Uluslararası Havaalanı Projesi’ne benzersiz bir uygulama gerçekleştirilmiş oldu.

Türkmenistan’ın sembolü olan “Laçin Kuşu” formunda inşa edilen havaalanı, kuzey ve güney olmak üzere toplamda 7,5 km’lik iki pistten oluşuyor. Maccaferri tarafından pistlerin bulunduğu alana yapılan 80 bin metrekarelik şilte gabion ve geotekstil uygulamasının gerçekleştirildiği proje 2 senede tamamlandı.

Aşkabat Uluslararası Havaalanı projesinin açık kapalı otopark sahasında da yine Maccaferri tarafından tedarik edilen, beton yapıların ömrünü uzatan ve güçlendiren Road Mesh uygulaması gerçekleştirildi. Otoparkın beton kaplamalarında meydana gelebilecek farklı oturmaları, lastik izlerini ve çatlakları önlemek amacıyla yapılan uygulamada da toplam 8 bin m2 Road Mesh kullanıldı.

Aşkabat Havalimanı Projesinin en önemli çözüm ortaklarından biri olan Maccaferri, Türkmenistan’da yapımı devam eden Aşkabat Olimpiyat Kompleksi ve yapımı tamamlandıktan sonra Guinness Rekorlar Kitabına giren Televizyon Kulesi’nin inşaatlarında da Macgrid (Geogrid) ve Rockfall netting malzemeleri ile yer almıştır.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.