macres istinat duvar tekno maccaferri
Macres İstinat Duvar Har Madencilik Kömür Depo Sahası
Şubat 14, 2017
Şanlıurfa Çevre Yolu Kaya Taş Düşmesine Karşı Uygulama
Şubat 23, 2017

IKZ Demiryolu Şev Koruma Uygulaması

sev koruma tekno maccaferri

IKZ Demiryolu Şev Koruma Uygulaması

KZ Demiryolu İyileştirme Kapsamında Şev Koruma Uygulaması | Irmak – Karabük – Zonguldak – Çankırı / Türkiye
Ürün: Çelik Grid Sistem ile Örtüleme

Problem: Mevcut demiryolu hattının modernizasyonu ile işletme güvenliğinin artırılması ve seyahat süresinin kısaltılması hedeflenen. Irmak – Karabük – Zonguldak Demir yolu Hattı İyileştirmesi ve Sinyalizasyonu Proje kapsamında, hattın başladığı Irmak bölgesinden km sonu olan Zonguldak bölgesine kadar yaklaşık 320 km güzergah uzunluğu boyunca yer alan muhtelif yarma şevlerde kaya ve taş niteliğinde yüzeysel döküntü risklerinin söz konusu olduğu ve bu risklerin halihazırda ulaşıma açık olan demiryolu aksını tehlike altına aldığı tespit edilmiştir. Teknik ekibimizce yerinde yapılan değerlendirmelerde, yüzeysel döküntü riski söz konusu olan yarma şev yüzeylerinin orta ve küçük ölçekli duraysız kaya kütleleri içerdikleri; bazı kesimlerde ise bu kütlelerin iri blok yapılanmalarına düştükleri tespit edilmiştir. Döküntü gösterecek potansiyeldeki kaya kütlelerinin gerek şev eğimleri, gerekse de toplam şev yükseklikleri dikkate alındığında, olası düşme durumlarında, demiryolu hattı, demiryolu altyapısı ve demiryolu araçları için ciddi risk durumu ortaya koyduğu belirlenmiştir.

IKZ Demiryolu Şev Koruma Uygulaması
şev koruma

Çözüm: Yukarıda belirtilen risk durumlarına göre, demiryolu hattı muhtelif kilometrelerindeki mevcut yarma şev yüzeylerinde çelik grid sistemler ile örtüleme niteliğinde. Pasif sistem koruma yapılması  gerekli ve yeterli görülmüştür. Ancak örtüleme yapılmadan önce özellikle iri blok tipi kütlelerin ve kil içerikli zayıf zon kesimlerinin düşürülmeleri suretiyle yüzeysel temizlikleri gerçekleştirilmiştir. Duraysız kaya parçalarının ana formasyondan ayrışma yapması durumunda sahip olacakları sekme sıçrama hareketlenmeleri bu sayede kontrol altında tutulmuştur. Ayrıca demir yolu hattı güvenlik altına alınmıştır. Söz konusu uygulamada düşme potansiyeli içeren kaya kütlelerinin ebatları ve sahip oldukları enerjiler dikkate alınarak projelendirme yapılmış, buna göre 8×10 Gözenek tipinde ve 3.00 mm Ağır Galvaniz kaplı tellerden çift bükümlü olarak üretilmiş Çelik Grid Sistem kaplama uygulaması yeterli görülmüştür.
Söz konusu uygulama kapsamında toplamda 33.500,00 m2 Çelik Grid sistem ile şev kaplama imalatı yapılmış olup; uygulama 21.07.2014 tarihinde başlatmış ve 25.12.2015 tarihinde bitirilmiştir.

Müşteri DEVLET DEMİRYOLLARI
Ana Yüklenici YAPI MERKEZİ – MÖN ADİ ORTAKLIĞI
Proje ve İmalat ÇELİK GRID SİSTEMLER İLE ŞEV KORUMA
Kullanılan Ürünler 8×10, D30 Zn Çelik Grid Malzemesi
İşe Başlama Tarihi 21.07.2014
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.