sev koruma tekno maccaferri
IKZ Demiryolu Şev Koruma Uygulaması
Şubat 20, 2017
Çözümlerimiz Madenlerinizi Daha Güvenli ve Verimli Yapar
Şubat 27, 2017

Şanlıurfa Çevre Yolu Kaya Taş Düşmesine Karşı Uygulama

Şanlıurfa Çevre Yolu Kaya Taş Düşmesine Karşı Uygulama

celik-grid-uygulamasi

Şanlıurfa Güney Batı Çevre Yolu Kaya Taş Düşmesine Karşı Uygulama
Projede Çelik Grid Sistem ile Örtüleme Ürünü Kullanılmıştır.
Problem: Mevcut Yarma Şev Yüzeyleri Kaynaklı Kaya ve Taş Niteliğinde Yüzeysel Döküntü Oluşumu.
Şanlıurfa – Güneybatı Çevre Yolu güzergahında muhtelif yarma şevleri kaynaklı kaya ve taş niteliğinde yüzeysel döküntü oluşumlarının, halihazırda trafiğe açık olan karayolunu risk altına aldığı ve bu nedenle trafik güvenliğinin tehlikeye girdiği belirlenmiştir. Teknik ekibimizce yerinde yapılan değerlendirmelerde düşebilecek nitelikteki kütlelerin ortalama. 0,25 – 0,30 m3 ebatlarında olduğu ve hakim formasyonun ayrışmış kireçtaşı niteliğinde bulunduğu belirlenmiştir. Yer yer üç veya dört kademeden oluşan ve palyeli bir yapı sergileyen yarma şevlerin ortalama. 1y/3d eğimle açıldıkları ve yaklaşık 45 m’ye kadar toplam yüksekliğe sahip olduğu görülmüştür. Söz konusu geometriye sahip şevlerden gelebilecek döküntü malzemelerin, karayolu aksını direkt olarak risk altına altıdığı belirlenmiştir.
Çözüm:
Çelik Grid Sistemler ile Yüzeysel Örtüleme
Yukarıda belirtilen risk durumlarına göre, mevcut yarma şev yüzeylerinde çelik grid sistemler ile örtüleme niteliğinde pasif sistem koruma yapılması gerekli ve yeterli görülmüştür. Duraysız kaya parçalarının ana formasyondan ayrışma yapması durumunda, sahip olacakları sekme – sıçrama hareketlenmeleri bu sayede kontrol altında tutulmuş ve karayolu güvenlik altına alınmıştır.
Söz konusu uygulamada kaya taş düşmelerine karşı korunma yapılarak düşme potansiyeli içeren kaya kütlelerinin ebatları ve sahip oldukları enerjiler dikkate alınarak projelendirme yapılmış, buna göre 8×10 Gözenek tipinde ve 2.70 mm Ağır Galvaniz kaplı tellerden çift bükümlü olarak üretilmiş Çelik Grid Sistem kaplama uygulaması yeterli görülmüştür. Sistemin pasif amaçlı çalışması hedeflendiğinden, şev yüzeylerinde ortalama 25 – 30 m2’de 1 adet yüzey ankrajı imalatı uygun görülmüştür.
Söz konusu uygulama kapsamında toplamda 221.200,00 m2 Çelik Grid sistem ile şev kaplama imalatı yapılmış olup; uygulama 14.10.2014 tarihinde başlatımış ve 28.05.2015 tarihinde bitirilmiştir.

Müşteri Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü
Ana Yüklenici Topalan İnşaat SAN. TİC. LTD. ŞTi.
Proje Dizaynı Yapan Çelik Grid Sistemler ile Şev Koruma 
Kullanılan Ürünler 8×10, D27 Zn Çelik Grid Malzemesi
Proje Uygulama Tarihi 2014
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.