taşkın koruma tekno maccaferri
4. Ulusal Taşkın Koruma Sempozyumu
Aralık 13, 2016
Gabion Kullanmanız İçin 3 Önemli Neden
Ocak 27, 2017

Kar Bariyeri

Kar Bariyeri

Kar Bariyeri, Çığ Düşmelerine Karşı Profesyonel Çözüm!
Maccaferri’den Çığ Düşmesini Engelleyen Ürün “Kar Bariyeri
Maccaferri, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak DAVOS Kar ve Çığ Federal Enstitüsü tarafından sertifikalandırılmış ve Federal Çığ ve Kaya Düşmesi Uzman Komisyonu ( EKLS ) tarafından onaylanmış olan “kar bariyerleri” uygulamasına ve satışına başladı. Potansiyel çığ kopma bölgesinde kar katmanını dengelemek ve çığın tetiklenmesini önlemek için tasarlanan kar bariyerleri çığ düşme riskini önemli miktarda azaltıyor.
Maccaferri’nin Türkiye’de ilk kez uygulamasına başladığı kar bariyerleri, karın denge durumunda bir yenileme olması sebebiyle kar kütlelerinin aniden aşağıya doğru hareket etmesi ile oluşan çığ hareketini engellemek için tasarlanmıştır. Özellikle çığ riskinin arttığı dağlık alanlarda bulunan yerleşim bölgeleri için hayati bir uygulama olması planlanan “kar bariyerleri”, gelen rüzgar ve doğal sebeplerden oluşan kar yüklerini azaltarak, çığ tehlikesini önemli oranda azaltıyor.

kar bariyeri
kar bariyerleri

Kar bariyeri yapıları, şevin meyil doğrultusundaki alt yamaç kesiminde, zayıf kar tabakasının oluşturduğu kayma mekanizmasını etki ediyor. Bu görevine ek olarak, üst yamaç profilindeki zayıf kar tabakası içinde oluşan kritik kesme kuvvetleri kaynaklı yayılma yüklerini absorbe ederek ve tabaka içerisinde oluşan kesme çatlaklarının gelişimini limit altında tutarak bir “sıkıştırma alanı” oluşturuyor. Bu uygulama sayesinde kayma kuvvetinde azalma olurken, kar katmanının stabilitesinde de artma sağlanıyor.

Maccaferri tarafında Türkiye’de uygulaması gerçekleştirilmeye başlanan kar bariyerleri, şev zemini yüzeyindeki engebelere kolaylıkla uygulanabilirken, rijit yapıların yerleşiminin çok zor olabileceği düzensiz şev geometrilerinde bile mükemmel çözümler ortaya koyabiliyor. Kar bariyerleri hayati avantajlarının yanı sıra, hem kış hem de yaz aylarında doğal bir görüntü sergiliyor.

Maccaferri kar bariyerleri, DAVOS Kar ve Çığ Federal Enstitüsü tarafından sertifikalandırılmış, Federal Çığ ve Kaya Düşmesi Uzman Komisyonu ( EKLS ) tarafından onaylanmış ve Mart 2009’da Federal Çevre Ofisi ( BAFU – FOEN) onayını almıştır. En zorlu koşullarda bile montajı mümkün olan kar bariyerleri, ISO 9001 kalite kontrol gereksinimlerine uygun olarak tasarlanmıştır.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.