Kar Bariyeri
Ocak 10, 2017
Yüzeysel Şev Koruma Uygulaması Karabük Eskipazar Yolu Projesi
Şubat 3, 2017

Gabion Kullanmanız İçin 3 Önemli Neden

Gabion Kullanmanız İçin 3 Önemli Neden

gabion-kullanmanız-İcin-5-onemli-neden
Betonarme istinat duvarı yerine gabion istinat duvarı kullanmanız için en önemli 3 neden;

Gabion sepetleri, günümüzden 100 yıl önce icat edilerek mühendislik çözümlerinde kullanılmaya başlanmış olmasına rağmen, ülkemizde altyapı, üst yapı ve peyzaj projelerinde farkındalığını son yıllarda oluşturmaya başlamıştır.

Son yıllarda gerek ülkemizde gerekse de dünyada önemli ölçüde yer edinen sürdürülebilirlik kavramı inşaat sektörü için de büyük önem teşkil etmektedir. Bu noktada çevresel sürdürülebilirlik anlamında, beton malzemesinin karbondioksit salınımı ekosistem için olumsuz durum oluşturmaktadır. Çevreye duyarlı bir malzeme olmasının yanında mühendislik gereksinimlerinin estetik kaygılarını da çözebilen gabion istinat yapıları; esnek, geçirgen ve modüler sistem olarak sürekli gelişmekte olan sektörün sürdürülebilirlik gereksinimlerini karşılamaktadır.

İstinat duvarı tasarım aşamasında tasarımcının, problemin çözümüne yönelik irdelemesi gereken birçok tasarım kriteri bulunmaktadır. İstinat duvarı hangi standartlarda dizayn edilmelidir? Geometrik limitler nelerdir? Mimari kriterler nelerdir? Çevresel etkiler nelerdir? Ekonomik dizaynı etkiyen kriterler nelerdir? Uygulamaya yönelik tasarımsal sorunlar nelerdir?

Tüm bu sorulara ekonomik, sağlam ve estetik çözüm olarak cevabımız, GABION. Estetik, ekonomik, sağlamlık ve sürdürülebilirlik kavramlarının içerisinde kalan geniş bir yelpazeyi kapsamasından ötürü, gabion istinat duvarları betonarme veya taş duvarlar gibi geleneksel çözümlerle karşılaştırıldığında, tüm bu gereksinimlere tek bir seferde cevap verebilen ürün olması dolayısıyla avantajlı hale gelmiştir.

betonarme-yerine-gabion-kullanmanız-İcin-5-onemli-neden

Gabion İstinat Duvarının Avantajları;

1) Sürdürülebilirlik- Yapılan deneyler göstermiştir ki, gabion istinat duvarı çözümü kullanılmasının aynı yükseklikteki betonarme istinat duvarına kıyasla CO2 emisyonunu %80’e kadar azaltabileceğini göstermektedir.
Ayrıca gabion istinat duvarlarının özel yapısının getirdiği avantaj olarak, duvar üzerinde peyzaj çalışması yapılarak bitki yetişmesi sağlanabilmektedir. Bu özellikte karbon salınımına karşı ek katkı sunmaktadır.

2) Estetik görünüm Günümüzde dayanımın yanında yapılara prestij katması ve değerini artırmasından dolayı estetiğe de büyük önem verilmektedir. Estetiklik kapasitesi sınırlı olan betonarme veya taş duvar çözümlerine göre daha fazla estetik görünüm sunan gabionların, inşaa edileceği bölgeye özgü taş ile doldurularak veya bölgeye özgü bitki örtüsü kullanılarak çevresinden kopuk olmayan bir mimariye kavuşturmanın yanında esnek yapısı ile geometrik olarak istenilen şekillerin elde edilmesi gabion istinat duvarları ile imkansız değildir.

3) Ekonomik – Geçmişten günümüze estetik ve sağlam yapılar inşaa etmek için büyük bütçeler gerekmekteydi. Gabion istinat duvarları bu konuda geleneksel çözümler ile kıyaslandığında son kullanıcıya ekonomik çözümler getirebilmektedir. Malzeme maliyetinin yanında kısa sürede kurulum ve inşaası ile işçilik maliyetlerinin düşürülüyor, kısa sürede servis verebilmesi ile işletmelerin karlılığını artırmaktadır.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.