Geosentetik Nedir? Geosentetik Malzemeler Nelerdir? - Maccaferri
Star Ege Rafinerisi Ürünlerimizi ve Sistemlerimizi Tercih Etti
Ekim 12, 2018
Awash Kombolcha Hara Gebaya Demiryolu Projesi
Aralık 12, 2018

Geosentetik Nedir?

Geosentetik

Geosentetik nedir? Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte inovatif malzemelerin üretimleri ve kullanım alanları artmış; klasik malzemelere oranla kullanım kolaylıkları nedeniyle tercih edilebilirlikleri de aynı oranda artış göstermiştir. İnovatif malzemeler deyince inşaat sektöründe en yaygın gelişme gösteren ürünler, geosentetiklerdir. Geosentetikler, polimer bazlı malzemelerden üretilen ve inşaat sektörünün geoteknik mühendisliği alanında klasik yöntemlere alternatif olarak ya da klasik yöntemlerle birlikte kullanılabilen düzlemsel sentetik malzemelerdir. Geosentetik ürünler, üretim tiplerine göre (örgülü-örgüsüz-ısıl işlem ile üretilmiş-iğneleme ile üretilmiş, vb.) farklılık gösteren sentetik malzemelerdir.

Geosentetik ürünleri nelerdir?

Geosentetik denilince ilk akla gelen tipleri; geogridler (yüksek mukavemetli, örgülü, ekstrude), geostekstiller (örgülü, örgüsüz), geomembranlar (pürüzlü, pürüzsüz), geosentetik kil örtüler, geokompozitler, geomatlar, drenaj levhası ve geotüplerdir.

Geosentetik malzemeler nerelerde kullanılır?

Geosentetik malzemelerin kullanım alanları oldukça geniş olup; istinat duvarlarından dere ıslahlarına, kıyı ve liman tahkimat yapılarından zemin güçlendirme alanlarına kadar oldukça yaygındır. Bazı durumlarda örneğin katı atık depolama sahalarında, birden fazla geosentetik ürün birlikte kullanılabilmekte ve kolay kullanımları sayesinde sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Özellikle dolgu barajlarda sedde imalatlarında, demiryolu platformlarının oluşturulmasında, karayolu projelerinde, açık ve kapalı kanallarda, dere ıslahında, yüksek istinat duvarlarında, erozyon kontrol uygulamalarında ve inşaat sektöründe pek çok alanda geosentetikler yer bulmaktadırlar. Her malzemenin sahip olduğu özellikler göz önüne alındığında; şev stabilitesi, güçlendirme, ayırma, filtrasyon, koruma ve drenaj amacıyla kullanılabilmektedir.

Geosentetik Duvar Fiyatları ve Geosentetik Malzemeler İçin İletişime Geçin!

  Maccaferri’yi Takip Edin!

  Daha fazla bilgi için

  Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.  Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

  E-bültenimize kaydolun!

  En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


  E-Bültene kaydolmak istiyorum.