Geogrid Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir? - Maccaferri
dere ıslahı çalışması
Nilüfer Deresi Islahı ve Taşkın Koruma
Temmuz 11, 2018
Alaplı Heyelanı Terramesh Sistem Projesi
Temmuz 20, 2018

Geogrid Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Geogrid Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Geogrid malzemeler, yüksek çekme ve düşük sünme özelliğine sahip olan, üzerinde kare ya da dikdörtgen şeklinde boşluklar yer alan malzemelerdir. Geogrid malzeme özellikleri itibariyle zemin güçlendirme uygulamalarında kullanılmakla birlikte, özellikle son yıllarda geosentetik donatılı duvarlarda yoğunlukla kullanmaya başlanmıştır. Geogrid uygulaması çok çeşitli yerlerde kullanılabilmektedir.

Geogrid Kullanım Alanları

 • Geosentetik donatılı duvarlar,
 • Zemin drenajı,
 • Yapının desteklenmesi gereken durumlar,
 • Dolgu ve şev gibi çeşitli yapısal çalışmalarda,
 • Üstyapı yansıma çatlağında önleyici tedbir olarak,
 • Erozyon kontrolü.

Birçok mühendislik probleminde doğal zeminler ağırlığa ve baskıya dayanma konusunda uygulayıcılara sıkıntı çıkarmaktadır. Geogridler işte bu noktada devreye girmekte ve zeminde güçlendirme amacıyla kullanılmaktadır. Böylece zemin şartları iyileştirilerek taşıma kapasitesi artırılmakta ve zeminde çalışma yapma imkanı ortaya çıkmaktadır.
Geogridler konusunda bir başka akıllara gelen soru ise geogridin nasıl uygulanacağıdır. Zemin güçlendirmesi, erozyon kontrolü gibi onlarca farklı alanda uygulanabilecek geogridler, her bir iş ve yapı tarzı farklı farklı projelendirilerek uygulanmaktadır. Dolayısıyla nasıl bir alanda, ne şartlarda çalışma yapılacağı geogridlerin uygulama şekillerini değiştirmektedir.
Geogrid fiyatları tıpkı geogridlerin uygulama şekilleri gibi çeşitlidir ve çalışma koşullarına göre farklılık göstermektedir. Gelişen teknoloji ve imkanlarla beraber geogrid fiyatlarının her geçen gün düştüğünü ve kullanım alanlarının arttığını söylemek mümkündür.
Geogrid firmaları, geogridin kullanımının ve işlevlerinin son yıllarda artmasından dolayı son zamanlarda artış göstermiştir. Fakat yapılan işin kaliteli olması ve ileride herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmaması isteniyorsa bu alanda tecrübeli ve uzman bir firma ile çalışmak son derece faydalı olacaktır.

Üretim yöntemine göre değişik geogrid çeşitleri bulunmaktadır. Dokuma geogridler, 800 kN/m dayanıma kadar ulaşan yüksek dayanımlı polyester lifler ile hem simetrik ve hem de asimetrik polietilen kaplamalı kompozit malzemelerdir. Dokuma geogridlere, MacGrid oldukça başarılı bir örnektir. MacGrid, sürtünmeye göre hazırlanmış çalışma mekanizmasıyla bağlantı yerlerinde birleştirilmiş nervürlerin kesiştirilmesiyle oluşturulan, gride benzer yapıya sahip polimerik bir malzemedir. Çok sayıda yerde başarılı bir şekilde kullanılan MacGrid’in MacGrid AR, MacGrid EG, MacGrid T ve MacGrid WG olmak üzere özelleşmiş dört farklı çeşidi de bulunmaktadır. Mac Grid AR asfalt yolların güçlendirilmesi amacıyla kullanılmaktayken, MacGrid EG hem en hem de boy yönünde dirence ihtiyaç duyulan işlemler için kullanılmaktadır. MacGrid T toprak güçlendirilmesi için kullanılan bir kompozitken, Mac Grid WG ise toprak güçlendirilmesi için faydalanılan yüksek molekül ağırlığa sahip ve yüksek kararlılıkta flament ipliklerden yapılmış bir geogriddir.

Bir diğer geogrid çeşidi olan ultrasonik kaynaklı geogrid ise 200 kN/m çekme dayanımına sahip kompozitten oluşan ve yüksek dayanımlı polyester liflerden meydana gelen bir malzemedir. Ultrasonik kaynaklı geogridler malzemelere en iyi kaliteli örneklerden biri olarak ise Para ürünleri verilebilir. Maccaferri tarafından 70’li yıllardan beri üretilmekte olan ve günümüzde oldukça kaliteli ve başarılı bir ürün haline gelmiş Para ürünleri, şerit ya da şeritle birleştirilen geogridlerden meydana gelmektedir. Para ürünleri ise bünyesinde ParaDrain, ParaGrid, ParaLink ve ParaWeb olmak üzere dört farklı ürünü barındırmaktadır. ParaDrain, yüksek kararlılıklı polyester çekirdeğe sahip olduğundan drenaj ve güçlendirme ihtiyacının tek bir üründe karşılanabilmesine olanak tanır. ParaGrid ise çift eksenli kompozit şeritlerden meydana gelir ve benzersiz düzlemsel yapılara sahiptir. Paralink, polyester filamentlerden imal edilmiştir ve zemin güçlendirme uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. ParaWeb ise sağlam ve polimerik bir kılıf içerisinde birbirine paralel ve yakın bir şekilde uzanan, yüksek kuvvete sahip sentetik liflerden meydana gelmektedir.

Geogrid Ürünlerimiz

geogrid macgrid

Geogrid MacGrid, bağlantı yerlerinde birleştirilmiş nervürlerin kesiştirilerek olıuışturulan deforme olmuş/deforme olmamış, gride benzer polimerik bir malzemedir.

geogrid para ürünü

Geogrid Para Ürünleri, 70’li yıllardan beri üretilmektedir. Bu nedenle, Maccaferri’nin bunlar konusunda deneysel verilere dayalı derin bilgisi vardır.

Geogrid fiyatları ve detay için formu doldurun

  Maccaferri’yi Takip Edin!

  Daha fazla bilgi için

  Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.  Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

  E-bültenimize kaydolun!

  En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


  E-Bültene kaydolmak istiyorum.