Nilüfer Deresine Dere Islahı ve Taşkın Koruma - Maccaferri
Toprakarme
Haziran 4, 2018
Geogrid Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?
Temmuz 12, 2018

Nilüfer Deresi Islahı ve Taşkın Koruma

dere ıslahı çalışması

Nilüfer Deresine Dere Islahı ve Taşkın Koruma

Bursa Nilüfer Deresine Dere Islahı ve Taşkın Koruma Uygulaması
Ürün: Şilte Gabion

Nilüfer Deresine Dere Islahı ve Taşkın Koruma

Problem: Nilüfer Çayı; Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde akarsudur. Uzunluğu yaklaşık 172 km’dir. Uludağ’ın güney yamaçlarından doğar; önce güney, ardından batı, Uludağ’ın batı eteklerinde ise güney-kuzey doğrultusunda akar. Uludağ’dan ve Bursa Ovasından gelen suları toplar Karacabey’in kuzeyinde Susurluk (Susurlu) Çayına katılır ve buradan Marmara denizine dökülür.

Ortalama debisi 16 m3/sn olan Nilüfer Çayının suları mayısta kabarır, eylülde ise en düşük düzeye iner. Çok su taşıdığı yıllarda taşması nedeniyle Bursa Ovasında taşkınlara karşı bir takım önlemler alınmıştır. Önlem alınmasını gerektiren diğer bir konu ise dere yatağındaki kirlilik sorununun çözülmesine yönelik alınacak dere ıslahı çalışmalarıdır. Özellikle şehir geçişleri ve sanayi bölgelerinin bulunduğu noktalarda kirliliğin oldukça arttığı gözlemlenmiştir.

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yaşanabilir Bursa’ hedefi doğrultusunda, dere temizliği ve ıslahı çalışmalarına önem veren BUSKİ Genel Müdürlüğü, Bursa’nın önemli su kaynaklarından Nilüfer Deresi’nin kirli görünümünden arındırılması amacı ile Nilüfer ve Deliçay derelerinin birleştiği nokta olan Panayır Köprüsü bölgesinde ıslah çalışmaları başlatılmasına karar verilmiştir.

Çözüm: D-575 karayolu (İstanbul caddesi) olarak geçen işlek bir lokasyonda yer alan çalışma alanında hem estetik ve doğal bir görüntü sağlanması, hem de ani daralma-genişleme bölgelerindeki düzensizliğin ortadan kaldırılarak akış kapasitesinin arttırılmasına yönelik kanalda şilte gabion kaplama yapılması uygun görülmüştür. Renomatress şilteler, korozyona karşı kaplamalı çelik tel ağların çift bükümlü olarak örülmesi ile oluşturulan yüzey kaplamaya yönelik düşük yükseklikte ve geniş en boy ölçülerine sahip sandıklardır. Şilteler uygulama yüzeyine serilmekte ve her bir ünite birbirine bağlanarak monolitik bir yapı elde edilmektedir. Son olarak ünitelerin içerisi ocak taşı veya dere taşı ile doldurulmakta ve kapakları kapatılarak kullanıma hazır hale gelmektedir. Yapılan tasarım çalışmaları neticesinde dere yatağı şevleri ve topuklarında 0.3 m kalınlığında ve suyun korozyon etkisine karşı PVC kaplı çelik tellerden imal edilmiş renomatress kullanılarak, yaklaşık 20.400 m2 alan kaplanmıştır. Böylece kanal şevlerindeki akma, birikme gibi bozuklukların önüne geçilmiş ve akım düzenlenmiştir. Ayrıca bu kısımdaki kirlilik ve bulanıklık ciddi ölçüde azaltılmıştır.

İdare BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜK
Ana Yüklenici DOĞAY MÜH. İNŞ. TAAH. NAK. HARFİYAT
Proje ve İmalat MACCAFERRI
Kullanılan Ürünler ŞİLTE GABİON (GABYON)
İşe Başlama Tarihi 2017
dere ıslahı çalışması
bursa dere ıslahı

Dere Islahı Projeleri ve Taşkın Koruma Projeleri İçin İletişime Geçin

  Daha fazla bilgi için

  Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.  Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

  E-bültenimize kaydolun!

  En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


  E-Bültene kaydolmak istiyorum.