Yüzeysel Şev Koruma Uygulaması Karabük Eskipazar Yolu Projesi
Şubat 3, 2017
Çelik Grid Sistem ile Örtüleme Ardahan Barajı
Ardahan Barajı HES Projesine Çelik Grid Sistem ile Örtüleme
Şubat 6, 2017

Çeneli Kırıcı İçin İstinat Duvarı

Çeneli Kırıcı İçin İstinat Duvarı Tekno Maccaferri

Çeneli Kırıcı İçin İstinat Duvarı

Çeneli Kırıcı İçin İstinat Duvarı / Erzincan- Türkiye
İstinat Yapıları Ürün: Terramesh Sistem – Paragrid 80/05

Problem: Erzincan ilinde yer alan altın madeni kırma eleme tesisine, açık ocak işletmesinden çıkan cevherin araçlar ile getirilip çeneli kırıcı içine atılmasını sağlayacak bir istinat yapısının oluşturulması gerekmekteydi.
40-60 ton ağırlığında ki araçların sürekli olarak kırma eleme tesisine malzeme taşımaları ve malzemeyi çeneli kırıcıya besleyecekleri noktadaki vibrasyonlara karşı esnek bir yapı olması gerekmekteydi.

Çeneli Kırıcı İçin İstinat Duvarı

Çözüm: Maden sahalarında bilindik ve sıradan olan betonarme sistemlerin rijit sistemler olması, sürekli meydana gelen yüksek boyuttaki sarsıntılar sebebiyle beton yapıda çatlamalara, kırılmalara sebep olmaktadır.

Değişen çevre şartlarına uyum sağlayamayan beton yapılar yerini çevreyle uyumlu, esnek ve yeni teknolojik ürünlerin kullanıldığı geogrid donatılı istinat yapılara bırakmaktadır. Bu sebeple Anagold Madencilik alanında lider olan Maccaferri’nin geliştirmiş olduğu sistemler ile çalışmaya karar vermiştir.
Maccaferrinin geliştirdiği Macstar W program ile yapmış olduğu, içsel stabilite, devrilme, kayma ve genel stabilite hesaplamalarından sonra en uygun istinat yapısının Paragrid 80/05 geogridi ile güçlendirilmiş Terramesh Sistem olduğuna karar vermiştir.
Uygulama da dolgu malzemesi olarak Balast malzemesi seçilmiş ve her 50 cm de serme sıkıştırma işlemi yapılmıştır.
Kullanılması belirlenen Paragird 80/05 ürünü de her 1 m düşey yüksekliklerde serilerek 10 m yüksekliğinde Terramesh Sistem istinat duvarı 120 m boyunca imal edilerek çeneli kırıcının güvenli bir şekilde çalışması sağlanmıştır.
Terramesh Sistem İstinat Duvarı sismik kuvvetler ile sürekli olarak karşılaşılabilecek bir bölge olan Erzincan ilinde esnek ve sağlam yapısı ile sürekli olarak çalışmaya devam edecektir.

Müşteri Anagold Madencilik
Ana Yüklenici Anagold Madencilik
Proje ve İmalat Terramesh İstinat Duvarı
Kullanılan Ürünler Terramesh Sistem ve Paragrid 80/05
İşe Başlama Tarihi Mayıs 2012
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.