Çeneli Kırıcı İçin İstinat Duvarı Tekno Maccaferri
Çeneli Kırıcı İçin İstinat Duvarı
Şubat 6, 2017
Artvin Barajı Terramesh Sistem İstinat Duvarı
Artvin Barajı Terramesh Sistem İstinat Duvarı Uygulaması
Şubat 6, 2017

Ardahan Barajı HES Projesine Çelik Grid Sistem ile Örtüleme

Çelik Grid Sistem ile Örtüleme Ardahan Barajı

Ardahan Barajı HES Projesine Çelik Grid Sistem ile Örtüleme

Ardahan Barajı HES Projesine Çelik Grid Sistem ile Örtüleme Kazı Şevlerinde Koruma
Ürün: Çelik Grid Sistem ile Örtüleme
Problem: Kazı Şevi Yüzeyleri Kaynaklı Kaya ve Taş Niteliğinde Yüzeysel Döküntü Oluşumu
Ardahan Barajı ve HES Projesi kapsamında yer alan etek santrali bölgesi kazı şevleri kaynaklı kaya ve taş niteliğinde yüzeysel döküntü oluşumlarının, santral inşaatı safhasında çalışan ekip ve ekipmanların İş Sağlığı ve Güvenliği açısından güvenliğini risk altına aldığı belirlenmiştir.

Teknik ekibimizce yapılan değerlendirmelerde, düşebilecek nitelikteki kütlelerin genellikle küçük ve orta ölçekli boyutlarda olduğu, yer yer aşırı gelişim yapmış süreksizliklere bağlı bloklaşmaların da yer aldığı belirlenmiştir.

Etek santrali inşaatının, kazı şevlerinin hemen topuk kesiminde yer alması, kazı şevi yüksekliklerinin fazla olması ve mevcut formasyonun aşırı kırıklı ve çatlaklı olması, mevcut durum riskini arttırmakta ve İSG açısından tehlike oluşturmaktadır.

Ardahan Barajı HES Projesine Çelik Grid Sistem ile Örtüleme

Çözüm: Çelik Grid Sistem ile Yüzeysel Örtüleme

Yukarıda belirtilen risk durumlarına göre, mevcut kazı şevi yüzeylerinde Çelik Grid sistemler ile örtüleme niteliğinde pasif sistem koruma yapılması gerekli ve yeterli görülmüştür.

Çelik Grid sistemler ile örtüleme yapılmadan önce genel bir yüzeysel temizlik yapılmış ve özellikle iri blok yapıları kontrollü düşürülmek sureti ile ortamdan uzaklaştırılmıştır. Temizlik operasyonunun ardından, Çelik Grid sistem ile örtüleme yapılmıştır. Duyarsız kaya parçalarının ana formasyondan ayrışma yapması durumunda, sahip olacakları sekme – sıçrama hareketlenmeleri bu sayede kontrol altında tutulmuş ve karayolu güvenlik altına alınmıştır.

Söz konusu uygulamada düşme potansiyeli içeren kaya kütlelerinin ebatları ve sahip oldukları enerjiler dikkate alınarak projelendirme yapılmış, buna göre 6×8 Gözenek tipinde ve 2.20 mm Ağır Galvaniz kaplı tellerden çift bükümlü olarak üretilmiş Çelik Grid Sistem kaplama uygulaması yeterli görülmüştür. Sistemin pasif amaçlı çalışması hedeflendiğinden, şev yüzeylerinde ortalama 50 – 75 m2’de 1 adet yüzey ankrajı imalatı uygun görülmüştür.

Söz konusu uygulama kapsamında toplamda 15.300,00 m2 Çelik Grid sistem ile şev kaplama imalatı yapılmış olup; uygulama 09.05.2014 tarihinde başlatılmış iki fazlı olarak farklı zamanlarda devam ettirilerek 27.05.2015 tarihinde bitirilmiştir.

Müşteri Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğü
Ana Yüklenici EBD Enerji Üretim ve Tic. A.Ş
Proje ve İmalat Çelik Grid Sistemler ile Şev Koruma
Kullanılan Ürünler 6×8, D22 Zn Çelik Grid Malzemesi
İşe Başlama Tarihi 09.05.2014
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.