Çelik Grid Sistem ile Örtüleme Ardahan Barajı
Ardahan Barajı HES Projesine Çelik Grid Sistem ile Örtüleme
Şubat 6, 2017
Trabzon Aşkale Yolu İkmal Projesi Kaya Taş Düşmelerine Karşı Koruma Ağı
Trabzon Aşkale Yol Projesi Kaya Taş Düşmelerine Karşı Koruma
Şubat 6, 2017

Artvin Barajı Terramesh Sistem İstinat Duvarı Uygulaması

Artvin Barajı Terramesh Sistem İstinat Duvarı

Artvin Barajı Terramesh Sistem İstinat Duvarı Uygulaması

Artvin Barajı Terramesh Sistem İstinat Duvarı Uygulaması
Ürün: Geosentetik Donatılı Terramesh

Artvin Barajı Terramesh Sistem İstinat Duvarı Uygulaması

Artvin Barajı Terramesh Sistem İstinat Duvarı Uygulaması

Problem;
Yol Dolgusunun Desteklenmesi
Artvin Barajı, Doğuş İnşaat A.Ş.nin yükleniciliğinde, Doğuş Enerji A.Ş.nin yatırımcı olarak yap-işlet-devret modeliyle, Yusufeli’ne 30km uzaklıkta inşa edilmiştir. Demirkent köy yolu, Artvin Barajı göl havzasında olup su altında kalacağından, yamaçtan giden yeni yol dolgusunun desteklenmesi gerekmiştir. Genellikle yamaç molozundan oluşan şevde, yüksekliği yer yer 25m.ye varan duvarlara ihtiyaç duyulmuştur. Mevsimine göre, şevden yeraltı suyunun da gelmesiyle, klasik istinat sistemleri ile çözümlerin mümkün olmadığı bu coğrafyada, alternatif istinat sistemlerinden yararlanılmıştır.

Terramesh Duvar Uygulaması

Terramesh Duvar Uygulaması

Çözüm;
Geosentetik Donatılı Terramesh Sistem İstinat Duvarı
Demirkent köy yolunun, T7 – T8 tünelleri arasında kalan bölgedeki dolgularının tasarımında, esnek ve drenaja müsaade eden yapısından aynı zamanda ekonomik olmasında dolayı Geosentetik Donatılı Terramesh Sistem istinat duvarları tercih edilmiştir. Geogridler ve çift büküm tellerin birleşiminden oluşan bu hibrit yapının deformasyon ve oturmalara karşı yüksek performansından dolayı, 15m.yi aşan donatılı dolgu yapılarında sıkça kullanılır olmuştur. Karayollarında, türündeki ilk uygulama olan bu Terramesh sistem istinat duvarları, Maccaferri tarafından projelendirilmiştir. Duvar imalatında kullanılan geogridler değişik mukavemete sahip ParaGrid olup, çift yönde geosentetik şerit dizilimine sahip düzlemsel çalışan güçlendirme donatılarıdır. Şeritler, polietilen kaplı yüksek çekme dayanımına sahip polyester liflerden oluşmaktadır. Terramesh sistem ünitesi, temel üniteye bağlanmış bir arka panel ve ara bölme diyafram elemanlarından oluşur. Belirtilen elemanların bağlanması ile oluşturulan prizmatik yapılı hücrelerin, uygun nitelikte taşlar ile doldurulması ile Terramesh Sistem Ön Yüz yapısı elde edilir Tasarım sırasında, geri dolgunun ariyet malzemesi ile yapılacağı varsayımı üzerine projelendirilen duvarların yapımı sırasında tünel pasası kullanılmıştır. Duvarların oturduğu yerlerdeki zemin, yamaç molozu olup, kazılarak duvar temelleri sağlam zemine oturtulmuştur.
Bu projede, toplam 8 adet duvar yapılmış olup yükseklikleri 8 metre ile 25 metre arasında değişmektedir. Toplamda 11.010 metrekarelik bir Terramesh sistem duvar imalatı yapılmış olup, muhtelif mukavemetlerde Paragrid kullanılmıştır.

Terramesh Sistem Ünitesi

Terramesh Sistem Ünitesi

Müşteri DSİ GENEL MÜDÜRLÜK
Ana Yüklenici DOĞUŞ İNŞAAT A.Ş
Proje ve İmalat MACCAFERRİ
Kullanılan Ürünler TERRAMESH, PARAGRID, ÖRGÜSÜZ GEOTEKSTİL
İşe Başlama Tarihi 01.05.2014
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.