Tünel Açma & Tünel Güçlendirme - Maccaferri

 Tünel Açma & Tünel Güçlendirme

GFRP BAR & Etriyeler

GFRP BAR ve Etriyeler, çağdaş tünel açma çalışmalarındaki beton yapılarda geleneksel güçlendirme çubuğunun yerine başarılı bir şekilde kullanılır (D-duvarlar, istinat duvarları, kümelenmeler vb.) örneğin; tünelde ‘yumuşak-göz’ denilen.
GFRP BAR CRG güçlendirme elemanları, güçlendirilmiş polyester reçine matrisinden, tek yönlü Cam Lifi (GFRP tipi E-Cam) sürekli diş profili ile birlikte kullanılır. GFRP BAR CRG aşağıdaki avantajları sunar:

 • Son derece yüksek çekme dayanımı
 • Yüksek fleksural mukavemet
 • Yüksek kesme mukavemeti
 • Son derece yüksek katsayı
 • Sürtünme etkisinin önemli ölçüde iyileştirilmesi (çekme etkisi)
 • Kesilebilirlik
 • Yüksek korozyon mukavemeti

GFRP CRG Bulon

Tünel açma çalışmalarına kullanılan GFRP CRG fiberglass bulon art germe için bir çelik başlık ile donatılmış olup kaya saplamasında, zemin çivilemede ve zemin demirlemede kullanılır. Güçlendirilmiş polyester reçine matrisinden yapılmış olup, tek yönlü bir cam lifi (GFRP tipi E-Cam) sürekli diş profili ile birlikte kullanılır. Diş süreci cam lifinin bütünlüğünü etkilemezken hem sürtünme etkisini (çekip çıkarma) geliştirir hem de genel çekme direncini arttırır.

Çelik baş yerleştirildiği özel profilin mekanik performansına göre boyutlandırılır. Germe sistemi hızlı ve etkili olup aynı zamanda GFR profilinin bütünlüğünü sağlamak için ayarlanır. İki elemanı S355 çelik manşonla bağlamak da mümkündür. GFRP BOLT CRG sadece geçici uygulama için tavsiye edilir (Başvuru yeri, ACI440.1R).

GFRP Boruları & Elemanları

GFRP Boruları, zemin özelliklerinin iyileştirilmesi gereken yerlerde, tünel açma çalışmalarında zemin güçlendirmesi için kullanılır. e.g. kazının ilerisindeki tünel yüzeyinde, “çekirdek konsolidasyonu” denilen.

GFRP boru şeklindeki elemanlar (borular) güçlendirilmiş polyester reçine matrisinden yapılmış olup tek yönlü bir cam lifi (GFRP tipi E-Cam) sürekli diş profil ile birlikte kullanılır. Diş süreci cam lifinin bütünlüğünü etkilemezken hem sürtünme etkisini (çekip çıkarma) geliştirir hem de genel çekme direncini arttırır. Üniteler kazılan zeminde önceden delinmiş deliklere yerleştirilir ve harç ile doldurulur. Borunun yüksek çekme kapasitesiyle birlikteyken güvenilir yüzey stabilizasyonu ve tünel istemcileri için destek sağlayan oluklu profil, bağın gücünü arttırır.

Tübüler elemanlar (borular) da, derzleme sırasında boru uzunluğunu ve Manşet enjeksiyon kolunu arttırabilmek adına manşonlardan faydalanabilir. GFRP Boruları ve diğer elemanlar sadece geçici uygulamalar için tavsiye edilir.

P.E.R. Zemin Sistemi

P.E.R. Zemin Sistemi (Zemin Güçlendirmesi için Basınçlandırma Elemanı) serisi zorlu ve olumsuz koşullarda tünel müşterilerine maliyet etkin zemin iyileştirmesi sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Sistem bütünüyle kişiselleştirilebilir ve eş zamanlı olarak birden fazla görevi yerine getirebilir; drenaj, güçlendirme ve toprak konsolidasyonu. Gevşek, şişkin ya da sökük zeminlerde, ayrıca yeraltı sularında sıkı gerekliliklerin söz konusu olduğu durumlarda kullanılır.

P.E.R. Zemin Sistemi polyester reçine ve dahili genişleyen kılıfı olan fiberglass güçlendirme elemanından meydana gelir. Kılıf, delinen deliğe yerleştirildikten sonra basınç altında harçla doldurulur. Bu, sürtünme etkisini (çekip çıkarma), derz ile destek arasındaki bağı ve genel derz hacmi kontrolünü destekler. Temel konsolidasyon yüzeyi uygulamalarında kullanıldığında ürün kişiselleştirilebilir:

 • Mikro-slotlu HDPE boru, ve örme olmayan geotekstil, eş zamanlı olarak zeminin yeniden sıkıştırılmasına ve drenajına olanak sağlar.
 • Slotlu PVC boru (manşet boru) eş zamanlı olarak zeminin yeniden sıkıştırılmasına, geçirgenliğine veya basınçla harç dolumuna olanak sağlar.

GFRP Boruları ve diğer elemanlar sadece geçici uygulamalar için tavsiye edilir.

Çelik Bulon

E-EXBOLT aşağıdaki durumlarda kullanılan bir kaya bulonudur (ama kullanım alanı sadece bunlarla sınırlı değildir):

 • Tavan taşı ve tavan saplaması gibi madencilik uygulamaları.
 • Radyal sistematik bulonlama gibi tünel açma uygulamaları.
 • Kaya şevi stabilizasyonu.

Kaynaklanmış, dikine dürülmüş ve bir taraftan kapatılmış bir metal tüpten bir mamüldür. Bulon, bir pompadan gelen yüksek basınçlı su kullanılarak önceden delinen sondaj deliğinin içine uzatılır. Kurulum süreci kolaydır ve diğer kaya bulonlarına çok benzer. Bu da E-EXBOLT’u tüm operatörler tarafından kullanılabilir hale getirir. E-EXBOLT aşağıdaki avantajları sunar:

 • Kayalara yapışma uzatılan bulon ile kaya arasında oluşan sürtünme sonucunda meydana gelir.
 • Sürtünme bulonları yerleştirildikten sonra tam yüke maruz kalabilirler ve hemen kaya hareketlerini absorbe edebilirler..
 • Yerleştirilen bulon boyunca taşıma gücü uygulanır.

E-EXBOLT sürtünme bulonları S355 MC çelik türünde tedarik edilir.

Tünel Açma ve Tünel Güçlendirme Hizmeti İçin Formu Doldurun

  Daha fazla bilgi için

  Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.  Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

  E-bültenimize kaydolun!

  En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


  E-Bültene kaydolmak istiyorum.