gabion ve geotekstil uygulaması
Drenaj Kanalı Yapım Çalışması Aşkabat Projesi
Şubat 11, 2017
macres istinat duvar tekno maccaferri
Macres İstinat Duvar Har Madencilik Kömür Depo Sahası
Şubat 14, 2017

Yeşil Terramesh İstinat Duvarı Esta Park Projesi

Yeşil Terramesh İstinat Duvarı Esta Park Projesi

Ürün: Yeşil Terramesh + Paragrid + Macgrid WG

Problem
Amasya ilinde yer alan Esta Park Konutları projesi kapsamında konutların su basman kotu ile konut arkasında kalan şevli alan arası kot farkı 21,00 m yi bulmaktadır. Projenin ilk aşamasında tek terasmanlı 2 kademe şeklinde betonarme istinat duvarı ile çözülmesi planlanmıştı. Ancak konut konsepti içerisinde yer alan peyzaja yönelik çalışmalarda beton yüzeyin konsepte uymaması, arazi sınırı sorunlarından ötürü yeterli temel genişliğinin betonarme çözüm için sağlanamaması, betonarme istinat duvarının yapım zorlukları ve 21,00 yüksekliğinde betonarme istinat duvarının ekonomik olmaması işvereni alternatif çözümler aramaya itmiştir.

Yeşil Terramesh İstinat Duvarı Yapım Aşaması
Yeşil Terramesh İstinat Duvarı Tamamlanmış Hali

Çözüm
İşveren ile ilk görüşmede, problem ve işverenin istekleri göz önünde bulundurularak, Maccaferri çözüm konuları arasından bu proje için en uygun çözümün geosentetik donatılı yeşil terramesh istinat duvarı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. İşverenden, ön tasarım için geoteknik parametreler ve arazi topoğrafyası talep edilmiştir. Macstars W programı kullanılarak yapılan statik ve sismik analizler sonucunda tek terasmanlı, her biri 10,50 m yükseklikte 2 kademeden oluşan, birinci kademe taban genişliği 11,00 m 2, kademe taban genişliği 7,00 olarak belirlenmiş duvar kesiti oluşturuldu. İş verenin onayı sonucunda kesin projelendirilmeye geçilmiştir. Toplam 2500,00 m ² yüzey alanına sahip olan proje tek tip kesit üzerinden 150 m uzunluğa sahiptir. Duvarın dolgusunda içsel sürtünme açısı Ø=35 º, Kohezyon C= 5 kPa , birim hacim ağırlığı Ɣ = 20 kN/m³ olan inşaat alanında ki kazıdan çıkan dolgu malzemesi kullanılmıştır. Geosentetik donatı olarak ilk 4,00 m lik yükseklik için Paralink 300, kalan 6,50 m lik yükseklik için paralink 200 1,52 m lik düşey yüksekliklerle uygulanmıştır. 2. kademe duvar için 5,00 lik kısımda Macgrid WG 80 geogrid, 5,50 m’lik kısımda Macgrid WG 60 tek yönlü geogrid malzemeleri her 0,76 m yükseklikte yerleştirilmiştir. Duvar bittikten sonra ön yüzeyi yeşillendirmek amacıyla püskürtme çim uygulaması (Hydroseeding) yapılmıştır.
Duvar ön yüzeyinin yer düzlemiyle yaptığı yatay açı 70 º dir. En son aşamada duvar yüzeyine montajı yapılacak konstruksiyon ile birlikte yapay şelale oluşturulması planlanmaktadır.

Yeşil Terramesh İstinat Duvarı Çim Püskürtme Uygulaması
Müşteri ESTA İNŞAAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Ana Yüklenici ESTA İNŞAAT
Proje Dizaynı Yapan YEŞİL TERRAMESH İSTİNAT DUVARI
Kullanılan Ürünler YEŞİL TERRAMESH + PARALINK + MACGRID WG
Proje Uygulama Tarihi 2015
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.