Kozcağız Barajı Terramesh Sistem ile Sedde İmalatı - Maccaferri
Geomembran Nedir, Geomembran Nerelerde Kullanılır?
Nisan 10, 2018
12 teknik müşavirlik kongresi maccaferri
12. Teknik Müşavirlik Kongresine Sponsor Olduk
Mayıs 14, 2018

Kozcağız Barajı Terramesh Sistem ile Sedde İmalatı

terramesh sistem ile sedde imalat maccaferri

Kozcağız Barajı Terramesh Sistem ile Sedde İmalatı

Kozcağız Barajı Sedde Duvarı Geosentetik Donatılı Duvar

Ürün: Terramesh Sistem

Proje Bilgileri: Kozcağız Barajı Bartın İli civarında DSİ’ nin sulama yatırımları kapsamında yer alan ve toplamda 24.600 dekar zirai araziyi suyla buluşturacak büyük projelerinden biridir. Kil çekirdekli kum-çakıl dolgu tipinde inşa edilmekte olan barajın temelden yüksekliği, yaklaşık 54 metreyi bulmaktadır. Bu proje ile Kozcağız Barajı’ndan hem sulama alanında fayda sağlanacak olup; hem de Bartın ili taşkın zararlarından korunması hedeflenmektedir.

kozcağız barajı tekno maccaferri

Problem ve Çözüm: Kozcağız Barajı projesi kapsamında sedde imalatı yapımı ihtiyacı olmuş olup; bu seddenin geosentetik donatılı duvar ile tasarımı gündemi gelmiştir. Yapılacak seddenin alt kısımları su altında kalacak olup; tasarımı yapılacak geosentetik duvarın bu durumda performansına devam etmesi, sistemin seçilirken ki en temel gerekçesi olmalıydı. Bu kapsamda Terramesh Sistem ile sedde imalatları yapılmış olup; bu sistem ile imalatı yapılmış olan ilk sedde duvarı olma özelliği taşımaktadır. Ayrıca seddenin yapılacağı zeminde muhtemel oturma problemleri yaşanacağı öngörüldüğünden, imal edilecek sistemin de bu durumlara karşı tam performanslı bir sistem olması gerekliydi.

Çözüm: Kozcağız Barajı Terramesh Sistem ile yapılan sedde imalatı kapsamında yüksek çekme mukavemetine sahip tek yönde çalışan ve kompozit geosentetik şeritlerden oluşan düzlemsel donatı malzemeleri kullanılmaktadır. Sedde duvarı altında oluşabilecek oturma problemleri için de fore kazık sistemi ile platform yapılarak olası farklı oturmaların da önüne geçilmiştir.

Terramesh Sistem duvarlar; çift bükümlü çelik tel ağdan mamul, yüksek servis ömürlerine sahip, kendine has dolum tekniği ile içerisine taş dolumu yapılan geosentetik donatılı duvar tipidir. Son dönemlerde yapılan istinat duvarlarındaki mimari ihtiyaçlara da cevap verebilen bu esnek sistemler, farklı oturma problemi olan zeminler üzerindeki başarılı performansları nedeniyle de sıkça tercih edilmektedirler.

Kozcağız Barajı Terramesh Sistem ile Sedde İmalatı
terramesh sistem ile sedde imalatı
Müşteri YAPIYOL ALTYAPI İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş.
Ana Yüklenici YAPIYOL ALTYAPI İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş.
Proje ve İmalat MACCAFERRI 
Kullanılan Ürünler TERRAMESH SİSTEM — PARALİNK
İşe Başlama Tarihi EKİM 2017

  Daha fazla bilgi için

  Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.  Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

  E-bültenimize kaydolun!

  En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


  E-Bültene kaydolmak istiyorum.