7 geoteknik sempozyumuna sponsoruz
7 Geoteknik Sempozyumuna Sponsor Olduk
Ocak 18, 2018
YSS Köprüsü için İstinat Duvarı
Yavuz Sultan Selim Köprüsü İçin Ağırlık Tipi İstinat Duvarı
Şubat 13, 2018

Kemalpaşa Lojistik Merkezi Toprakarme İstinat Duvarı Uygulaması

kemalpaşa lojistik toprakarme istinat duvarı

Kemalpaşa Lojistik Merkezi Toprakarme İstinat Duvarı Uygulaması

Kemalpaşa Lojistik Merkezi – İzmir, Türkiye | Toprakarme İstinat Yapısı | Ürün: MacRes
Problem: Kemalpaşa, İzmir Lojistik Merkezi’nde yaklaşık 2 km’lik hatta yükseklikleri 3.75 m ile 10,5 m arasında değişen istinat duvarları ile demiryolu platformu oluşturulması gerekiyordu. Bu esnada imalatın çok hızlı bir şekilde tamamlanması istendiği için istinat duvarları toprakarme sistem olarak tasarlandı.

kemalpaşa istinat duvarı uygulaması
polimer şerit
paraweb

Çözüm: Proje alanındaki tabi zeminin kil içeriğinin çok yüksek olması nedeniyle zeminde yaşanacak oturma problemleri esnek sistem istinat duvarı olan toprakarme duvarlarla gayet iyi bir şekilde tolere edildi.

Öte yandan 1990’lı yıllardan beri Kobe Depremi ile sismik yükler altında başarısını kanıtlamış bir sistem olan toprakarme duvarlarla, 1. derece deprem bölgesindeki bu projede deprem endişesi en aza indirgendi.

Bölgenin kışları ciddi yağış aldığı bilindiğinden hem şeritlerin kendisinde hem de bağlantı noktalarında oluşabilecek korozyon riskini ortadan kaldırmak için toprakarme şeritleri olarak polimer şeritler tercih edildi. Bu uygulamada aynı şekilde bağlantı elemanı da polimer bazlı olduğu için ön tarafta kırmataş ile izin verilen drenaj hattının ve dolayısıyla suyun şerit ya da bağlantı elemanı malzemesinin ömrünü etkilemesinin önüne geçildi. Uygulama esnasında arkaya koyulan bir inşaat demiri sayesinde çapraz olarak serilen polimer şeritlerle daha geniş bir dolgu kütlesi donatılandırılmış oldu.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.