Yavuz Sultan Selim Köprüsü İçin Ağırlık Tipi İstinat Duvarı
kemalpaşa lojistik toprakarme istinat duvarı
Kemalpaşa Lojistik Merkezi Toprakarme İstinat Duvarı Uygulaması
Ocak 23, 2018
İstinat duvarı nedir? istinat duvarı hesabı nasıl yapılır?
İstinat Duvarı Nedir? İstinat Duvarı Hesabı Nasıl Yapılır?
Şubat 16, 2018

Yavuz Sultan Selim Köprüsü İçin Ağırlık Tipi İstinat Duvarı

YSS Köprüsü için İstinat Duvarı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü İçin Ağırlık Tipi İstinat Duvarı

Proje Bilgileri: Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da diğer adıyla Üçüncü Boğaz Köprüsü, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan 2154m uzunluğundaki köprüsüdür. Köprünün yapımına 2013 yılında başlanmış olup; 2016 Ağustos ayında tamamlanıp işletmeye açılmıştır.

yavuz sultan selim köprüsü için ağırlık tipi istinat duvarı

Problem: Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ nün Avrupa yakası güney şevlerinde, yapılan kazıdan kaynaklı akma meydana gelmiş; yapılacak olan destekleme yapısı ile bu problemin önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Bölgenin topoğrafik yapısından dolayı beton dökümünün meşakkatli olması, iş süresi ve görkemli bir yapının boğazdan bakıldığındaki silueti düşünüldüğünde; hem bir mühendislik yapısı görevi görecek hem de mimari kaygıları ortadan kaldıracak bir sistemin uygulanması öngörülmüştür.

Çözüm: Yavuz Sultan Selim Köprüsü Avrupa yakası güney şevlerinde yapılan kazı sonrasında hem kendinden drenaj sistemine sahip (ayrıca barbakan imalatına gerek duyulmayan) hem de kalıp kurma sistemine gereksinim duymayan ağrılık tipi istinat duvarı olan gabion istinat duvarı ile çözüme ulaşılmıştır. Gabion duvarlar; çift bükümlü çelik tel ağdan mamul, istenilen servis ömürlerine göre kaplama tipi değişen, kendine has dolum tekniği ile içeresine taş dolumu yapılan istinat duvarı tipidir. Son dönemlerde yapılan istinat duvarlarındaki mimari ihtiyaçlara da cevap verebilen bu esnek sistemler, farklı oturma problemi olan zeminler üzerindeki başarılı performansları nedeniyle de sıkça tercih edilmektedirler.

Müşteri ve Ana Yüklenici IC -İçtaş – Astaldi Adi Ortaklığı
Proje ve İmalat Maccaferri
Kullanılan Ürünler Gabion
Proje Uygulama Tarihi Kasım 2017
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.